Ceranib-2 ve miglustat inhibitörleriyle hücre içi seramid miktarının arttırılması durumunun meme kanseri üzerindeki etkisi
The effect of increasing amount of intracellular ceramid with ceranib-2 and miglustat inhibitors on breast cancer
  1. Tez No: 676398
  2. Yazar: MERVE ARAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM KARAGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kanser, hücrelerin kontrollü bölünme yeteneklerinin kaybı sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu kontrolsüz bölünme durumu insanın hayatı boyunca maruz kaldığı mutajenlerden kaynaklandığı gibi ebeveynlerden kalıtsal olarak da aktarılabilmektedir. Birçok kanser türü mevcuttur. Bu kanser türlerinden biri olan meme kanseri ise süt bezlerinde veya süt kanallarında meydana gelen malign bir kanser türüdür. Kanserin ilerleyişinde önemli bir rol oynayan seramid, sfingolipit ailesi üyesidir. Kanser hücreleri hücre içi seramid seviyesini azaltmak suretiyle apoptozdan kaçış, hücre bölünmesi kontrolsüz bir şekilde gerçekleşmesi, anjiyogenez gibi durumların gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu seviye azalışı ise seramidi, sfingozin-1-fosfat, glikozilseramide dönüştürmek suretiyle gerçekleştirir. Bu tez kapsamında ceranib-2 ve miglustat enzim inhibitörleri kullanılarak seramidin sfingozin-1-fosfata dönüşümünü sağlayan seramidaz enzimi ve seramidin glikozilseramide dönüşümünü sağlayan glikozilseramid sentaz enziminin inhibisyonu sonucu meme kanserinde apoptoz ve migrasyon durumu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer arises as a result of the loss of the cells ability to controlled division. This uncontrolled division situation can be inherited from the parents as well as from the mutagens that a person is exposed to throughout her life. There are many types of cancer. Breast cancer, one of these types of cancer, is a malignant type of cancer that occurs in the milk glands or milk ducts. Ceramide, which plays an important role in the progression of cancer, is a member of the sphingolipit family. By reducing the intracellular level of ceramide in cancer cells, it enables situations such as escape from apoptosis, uncontrolled cell division, and angiogenesis. This level reduction is achieved by converting ceramide to sphingosine-1-phosphate and glycosylceramide. Within the scope of this thesis, by using ceranib-2 and miglustat enzyme inhibitors, apoptosis and migration status in breast cancer was investigated as a result of the inhibition of the enzyme ceramide to sphingosine-1-phosphate and glycosylceramide synthase that converts ceramide to glycosylceramide.