Cografi olarak dağıtık sistemlerin bakım planlaması: İSKİ terfi merkezleri uygulaması
Maintenance planning of geographical distributed systems: Application in İSKİ pump stations
  1. Tez No: 676419
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT ŞİMŞİR, DOÇ. DR. ÖZER UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bakım planlama hayatımızın birçok alanında sürdürülebilirliği sağlamak adına önemli yer kaplamaktadır. Gerek üretim gerek hizmet sektöründe akışın sürekli devam edebilmesi için en doğru bakım planlama sisteminin oluşturulması gerekir. Bakım planlama alanında günümüze kadar süregelen birçok çalışma vardır. Bakım planlama çalışmalarında problemi daha karmaşık hale getiren noktalardan biri; işin içine rotalamanın da dahil olduğu durumdur. Böyle durumlarda bakım yapılacak sistemler birbirinden farklı lokasyonlardadır, bakım planlama çizelgesine ek olarak doğru rotalama işlemini de gerçekleştirmemiz gerekir. Bu çalışma da entegre bakım planlama ve rotalama problemini ele almıştır. Çalışma uygulaması için birbirinden farklı lokasyonlarda bulunan İstanbul Su ve Kanalizasyon idaresine bağlı şehre temiz su pompalayan terfi merkezleri (pompa istasyonları) seçilmiştir. Problemin çözümünde Python programı yardımı ile kodlanan Yapay Arı Kolonisi Algoritması kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maintenance planning has an important place in many areas of our lives to ensure sustainability. In order for the flow to continue both in the production and service sectors, the most accurate maintenance planning system should be established. There are many studies in the field of maintenance planning. One of the points that make the problem more complicated in maintenance planning studies; It is the situation where routing is involved. In such cases, the systems to be maintained are in different locations, and we need to perform the correct routing process in addition to the maintenance planning schedule. This study also addressed the problem of integrated maintenance planning and routing. Pumping stations, which are located in different locations from each other, pump clean water to the city, affiliated with the Istanbul Water and Sewerage Administration, were selected for the study application. Artificial Bee Colony Algorithm encoded with the help of Python program was used to solve the problem.