Örgütsel adalet ile iş stresi arasındaki ilişkide etik iklimin aracılık rolü
The mediating role of ethical climate in the relationship between organizational justice and work stress
- Tez No: 676423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KÂHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel adalet ile iş stresi arasındaki ilişkide etik iklimin aracılık rolünün olup olmadığını saptamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için Hatay'da faaliyet gösteren özel bir fabrikanın çalışanları arasından, basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilen toplam 384 çalışan üzerinde ankete dayalı bir alan araştırması yapılmıştır. Gerekli analizlerin yapılmasının ardından örgütsel adalet ile iş stresi arasında negatif bir ilişkinin olduğu, ancak etik iklimin bu ilişkide aracılık rolünün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kontrol değişkenlerden cinsiyet, pozisyon ve eğitim durumunun iş stresi üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a mediating effect of ethical climate in the relationship between organizational justice and work stress. In order to achieve this goal, a survey-based field survey was conducted on 384 employees selected from among the employees of a private factory operating in Hatay according to a simple random sampling method. After conducting the necessary analysis, it was concluded that there is a negative relationship between organizational justice and work stress, but that ethical climate does not play a mediating role in this relationship. In addition, gender, position and educational status from control variables were found to have a significant effect on work stress.