Terör Örgütleri Tarafından Sosyal Medyanın Kullanımı:PKK ve DEAŞ Örneği
Evaluation of the social media usage purposes of Terrorist Organisations:The case of Pkk and Daesh
  1. Tez No: 676424
  2. Yazar: İREM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER KORHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Terör örgütleri farklı medya kanallarını amaçları doğrultusunda kullanmaktadırlar. Geçmişte propaganda aracı olarak kullanılan medya, dijitalleşen dünya içerisinde farklı kullanım alanları kazanmıştır. Günümüzde medya, terör örgütleri için geçmişte olduğundan çok daha büyük bir anlam ifade etmektedir. Sosyal medya, yeni medya yaklaşımları içerisinde güçlü bir hâkimiyete sahiptir. Sosyal medya üzerinden propaganda yapma, eleman temini, eğitim ve öğrenme, finansman ve lojistik edinme, istihbarat toplama ve analiz gibi faaliyetler teröristler tarafından yürütülmektedir. Elimizdeki veriler bize sosyal medyanın terör örgütleri için önemini kanıtlar niteliktedir.“Terör Örgütleri Tarafından Sosyal Medyanın Kullanımı: PKK ve DEAŞ Örneği”tezi, terör örgütlerinin sosyal medyayı farklı kullanım şekillerine dikkat çekerek bu alanda bilgi sahibi olunmasını amaçlamaktadır. Tez aracılığıyla PKK ve DEAŞ'ın sosyal medya kullanım yöntemlerinin ortaya konulmasıyla güvenlik güçlerinin terörle mücadelesine katkı sağlamak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Terrorist organizations use various media platforms in accordance with their purposes. Media, which was used as a propaganda tool in the past, has branched out to encompass different usage areas in the digitalized world. Today, the media has an immensely amplified meaning for terrorist organizations than in the past. Social media dictates most new media approaches. Activities such as propaganda, militant acquisition, training and education, obtaining financing and logistics, intelligence procurement and analysis are carried out via social media by terrorists. The available data at tests to the importance of social media for terrorist organizations. The“ Usage of Social Media by Terrorist Organizations: The PKK and DAESH”thesis aims to shed light on this field by drawing attention to the different ways in which terrorist organizations use social media. Furthermore, by putting forth the PKK and DAESH's methods concerning the use of social media, the thesis aims to contribute to the security forces' fight against terrorism.