The trilateral political relations between Ethiopia, Somalia, and Kenya (1960-1991)
Etiyopya, Somali ve Kenya arasındaki üç taraflı siyasi ilişkiler (1960-1991)
  1. Tez No: 676425
  2. Yazar: NIGUSU ADEM YIMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT SUBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmada, 1960-1991 yılları arasında, Etiyopya, Somali ve Kenya arasındaki üçlü siyasi ilişkilerin doğası ve niteliği, adı geçen ülkelerin arşiv kaynakları çerçevesinde, ele alınarak incelenmektedir. Ayrıca, 1960-1991 yılları arasında üç ülkenin dış politika yaklaşımlarının dinamiklerini ortaya koymak için de çaba sarf edilmektedir. Bu çalışmada, üç ülke arasındaki düşmanca ve/veya işbirlikçi siyasi ilişkileri gerekçelendiren olayların seyri de değerlendirilmektedir. Ayrıca bu çalışmada, bölgesel, kıtasal ve kıta dışı olayların dinamiklerine dayanarak, Etiyopya, Somali ve Kenya (1960-1991) arasındaki üçlü siyasi ilişkilerin doğasını n izleri de takip edilmeye çalışılmaktadır. Ek olarak bu çalışma da, 1960'tan 1991'e kadar üç ülke arasındaki düşmanlık ve/veya işbirliğinin karmaşık gerçekliklerinin dinamikleri, Somali birliği ve Somali milliyetçiliğinin yayılmacılığı perspektifi çerçevesinde ele alınarak değerlendirilmektedir. Etiyopya, Somali ve Kenya arasındaki üçlü siyasi ilişkileri karakterize eden tarihsel süreçlerin izleri takip edildiğinde, yayılmacı milliyetçilik, hegemonik rekabet, toprak bütünlüğü ve kendi kaderini tayin etme hakkı arasındaki çatışan çıkarlar gibi konuların, bu üç ulus arasındaki düşmanlık veya işbirliğine zemin hazırladığını, böylece bu çalışma ortaya koymaktadır. Buna ek olarak, isyan ve isyanla mücadele etme meselesi, küresel aktörlerin müdahalesi ve inatçı diplomatik yaklaşım, 1960'tan 1991'e kadar Afrika'nın bu üç Boynuz ülkesi arasındaki üçlü siyasi ilişkileri daha da karmaşık bir hale getirmiştir. Bu çerçevede, bu çalışmanın kapsadığı dönem boyunca Etiyopya-Somali ve Kenya-Somali ilişkileri daha düşmanca ve güvensizken, Etiyopya-Kenya ilişkileri daha işbirlikçi bir yapıyı sembolize ediyordu. Bu çalışmada, Etiyopya Ulusal Arşiv ve Kütüphane Ajansı'ndan (ENALA) elde edilen arşiv materyalleri kapsamlı bir şekilde kullanılmıştır. Ayrıca yazma eserler ve ikinci el kaynaklar, arşiv kaynaklarıyla ilişkilendirilerek, eleştirel bir şekilde değerlendirildikten sonra kullanılmıştır. Eleştirel olarak değerlendirilen birinci el ve ikinci el kaynaklar objektif ve analitik olarak yorumlanmıştır. Umarım bu çalışma Etiyopya, Somali ve Kenya arasındaki modern diplomasi tarihini daha iyi anlamaya yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate and give a more complete picture about the nature of the trilateral political relations between Ethiopia, Somalia and Kenya from 1960 to 1991 based on unrevised Ethiopian, Somalia and Kenyan sources. Additionally, efforts are made to present the dynamics of the foreign policy approaches of the three countries between 1960 and 1991. Moreover, the study tried to trace the nature of the trilateral political relations between Ethiopia, Somalia and Kenya (1960-1991) based on the dynamics of regional, continental and extra-continental course of events. Additionally, the study assessed the dynamics of the complex realities of the hostility and/or cooperation between the three countries from 1960 to 1991 based on the pan-Somalia irredentism. Thereby, through tracing the historical processes that had characterized the trilateral political relations between Ethiopia, Somalia and Kenya; in this study, it is understood that issues such as irredentism, hegemonic competation, conflicting interests between territorial integrity and self-determination contrive the hostility or cooperation amid the three nations. In addition, the issue of insurgency and counter-insurgency, global actors' interference and headstrong diplomatic approach has complicated the trilateral political relations between the three Horn countries from 1960 to1991. Accordingly, throughout the period covered by this study the Ethiopia-Somalia and the Kenya-Somalia relations were hostile and distrustful while the Ethiopia-Kenya relations had symbolized cooperative. In the process of examination, archival materials from the Ethiopian National Archive and Library Agency (ENALA) are extensively employed. Moreover, manuscripts and secondary literatures are used after being critically evaluated in relation with archival sources. The critically evaluated primary and secondary sources are objectively and analytically interpreted. I hope the study helps to understand the modern diplomatic history between Ethiopia, Somalia and Kenya.