Bazı fenolik benzoik asit içeren disazo boyarmaddelerin sentezi, karakterizasyonu ve absorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and absorption properties of disazo dyes containing some phenolic benzoic acid
- Tez No: 676439
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR TİLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın ilk aşamasında bazı aromatik amin gruplarının diazonyum tuzları elde edilmiş ve 3-aminokrotononitril ile kenetlenme reaksiyonu yapılmıştır. Elde edilen 2-arilhidrazon-3-ketiminokrotononitril bileşiklerinin hidrazinmonahidrat ile reaksiyonu sonucu 5-amino-4-arilazo-3-metil-1-fenil-pirazol türevi mono azo boyarmaddeler sentezlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise sentezlenen bileşiklerin diazonyum tuzları elde edilmiş, kenetleme bileşeni olarak 2,4-dihidroksi benzoik asit ve 3,5-dihidroksi benzoik asit bileşikleri kullanılarak gerçekleştirilen kenetleme reaksiyonu sonu bir seri yeni disazo boyarmadde sentezlenmiştir. Elde edilen disazo boyarmaddelerin yapısal özellikleri FT-IR ve 1H-NMR gibi spektroskopik analiz yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin absorpsiyon spektrumları üzerindeki solvent etkisini araştırmak için asetik asit, dimetil formamid, dimetil sülfoksit, kloroform ve metanolde görünür bölge üzerindeki absorpsiyon spektrumları ve bu solventlerdeki maksimum absorpsiyon dalga boylarının değişimi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first phase of this study, diazonium salts of some aromatic amine groups were obtained and coupling reaction was performed with 3-aminocrotononitrile. 5-amino-4-arylazo-3-methyl-1-phenyl-pyrazole derivative mono azo dyes were synthesized by the reaction of the obtained 2-aryl hydrazone-3-ketiminochro-nitrile compounds with hydrazine monahydrate. In the second stage of the study, diazonium salts of the synthesized compounds were obtained, and a series of new disazo dyes were synthesized at the end of the coupling reaction using 2,4-dihydroxy benzoic acid and 3,5-dihydroxy benzoic acid compounds as the c coupling component. The structural properties of the obtained dısazo dyes are characterized by spectroscopic analysis methods such as FT-IR and 1H-NMR. To investigate the solvent effect of synthesized compounds on absorption spectrums, the absorption spectrums on the visible region in acetic acid, dimethylformamide, dimethyl sulfoxide, chloroform and methaneol and the change of maximum absorption wavelengths in these solvents were investigated.