Bazı pirazol ve fenolik grup içeren monoazo boyarmaddelerin sentezi, karakterizasyonu ve absorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and absorption properties of some pyrazole and phenolic group monoazo dyes
- Tez No: 650111
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR TİLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüz koşullarında yeni bir boyarmadde sentezlemekle birlikte farklı kullanım alanlarında da araştırma yapmak büyük önem taşımaktadır. Kâğıt, gıda, kozmetik, tekstil ve deri gibi birçok sektörde kullanım alanları olduğu gibi yüksek teknoloji ürünlerinde de (lazer baskı materyelleri, yazıcı tonerleri vb.) birden fazla kullanım alanı her geçen gün giderek artmaktadır. Bu çalışmada bu avantajları göz önünde bulundurarak bazı pirazol ve fenolik grup içeren monoazo boyarmaddelerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında başlangıç maddeleri olarak 3-amino-1H-pirazol-5-ol, 1H-1,2,4-triazol-3-amin, 3-amino-1H-fenil-5-ol bileşenlerinin resorsinol ve 3,5-dihidroksi benzoik asitle heterosiklik aminlerin diazonyum tuzlarıyla birleşmesi sonucu 6 adet yeni monoazo boyarmaddeleri sentezlenerek, yapıları FT-IR, 1H-NMR gibi spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiş ve görünür bölge absorpsiyon spektrumları üzerine farklı çözücü etkisi incelenmiştir. Yapılmış olan bu çalışma sonucunda heterosiklik amin grubu içeren monoazo boyarmaddelerinin daha batokromik etkiye ve parlak renklere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu sebeple heterosiklik bileşiklerinin yapısındaki pirazol halkalarının avantajları, batokromik etkileri ele alındığında elde ettiğimiz boyarmaddelerin boyarmadde endüstrisine ve literatüre önemli katkılarının olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, while synthesizing a new dye, research is also important in different areas of use. Many areas of use are increasing day by day in high technology products (laser printing materials, printer toners, etc.) as well as in many sectors such as paper, food, textile, cosmetics and leather. In this study, taking into consideration these advantages, synthesis of monoazo dyestuffs containing some pyrazole and phenolic groups was carried out. In this thesis step, 3-amino-1H-pyrazol-5-ol, 1H-1,2,4-triazol-3-amine, 3-amino-1H-phenyl-5-ol components are resorcinol and 3,5-dihydroxy benzoic acid and heterocyclic amines with diazonium salts, 6 new monoazo dyestuffs were synthesized and their structures were elucidated. These monoazo dyes have been characterized by spectroscopic methods such as FT-IR, 1H-NMR and different solvent effects on visible region absorption spectra have been investigated. As a result of this study, it has been observed that monoazo dyestuffs containing heterocyclic amine groups have more batochromic effect and bright colors. Therefore, considering the advantages of pyrazole rings in the structure of heterocyclic compounds, it is thought that the azo dyes we obtain will contribute to the dyestuff industry and the literature.