Peyzaj sulaması tasarımı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Soğanlı Kent Parkı uygulaması
  1. Tez No: 67644
  2. Yazar: ÇİĞDEM ŞAHİNLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENİH YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Bursa Büyükşehir Belediyesince hazırlanan Soğanlı Kent Parkının peyzaj mimarisine uygun sulama sisteminin projelendirilmesi amaçlanmıştır. Arazinin topografya, toprak, bitki, iklim ve su kaynağı koşullan göz önüne alınarak tüm alanın yağmurlama (pop-up) yöntemi ile sulanması uygun görülmüştür. Park alam içinde inşa edilecek ve mevcut tarımsal sulama amaçlı sistemde iki havuz su kaynağı olarak kullanılacaktır. Sistemde gereksinim duyulacak sistem basmcı iki pompa birimi ile sağlanacak ve su iletim hatları PVC'den oluşacaktır. Lateral boru büyüklükleri Christiansen, ana boru büyüklükleri ise doğrusal programlama yöntemiyle belirlenmiştir. Sulama alanının şekilsel farklılığı nedeniyle çeşitli ıslatma çaplarında 9 tip yağmurlama başlığının kullanılması öngörülmüştür. İşletimin otomasyonla yapılacağı bu sistemin yaklaşık maliyeti 14.2 milyar TL olarak tahminlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Pop-up, Sulamada Otomasyon, Evapotranspirasyon, Peyzaj Sulaması, Basınçlı Sulama, Çim Sulaması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to design the irrigation system to the landscape arrangement of Soğanlı City Park prepared by the Bursa Metropolitan Municipality. Considering the topography, soil, plant, climate and water resources conditions of the land, sprinkler (pop-up) irrigation system is determined as the appropriate method. In the Park area, two lakes will be used as the water resource for the irrigation system that is constructed and that will be constructed. The pressure required by the system will be supplied by two pump units and water connection lines will be PVC. The size of the lateral pipes is determined by the Christiansen Method and the size of the main pipes is determined by the Linear Prograrnrning Model. As a result of the landscape differences of the area, 9 various types of sprinklers is determined to be used. The cost of this system in which the management is automated,is forecasted as 14.2 billions of TL. KEY WORDS: Pop-up, Automation in Irrigation, Evapotranspiration, Landscape Irrigation Pressure Irrigation, Torf Irrigation.