Peyzaj uygulamalarında sulama sistemlerinin seçimi üzerine bir araştırma
A Research on appropriate irrigation systems of landscape applications
- Tez No: 95763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Peyzaj Uygulamalarında Sulama Sistemlerinin Seçimi Üzerine Bir Araştırma Reyhan HAROĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Yard.Doç.Dr. Ekrem KURUM Bu çalışma, farklı peyzaj alanlarında kullanılabilecek uygun sulama yöntem, sistem ve tekniğinin belirlenmesini amaçlanmıştır, ön araştırma olarak sulama yöntemleri ve özellikleri, sulama sistemleri ve nitelikleri, sulama teknikleri, sulama sistemlerinin işletilmesi, bakımı, maliyeti, tüm özellikleri incelenmiş, nitelik ve niceliksel veri toplanmıştır. Çalışma kapsamında karşılaştırmalar ve sulama hesapları yapılmış, bu doğrultuda seçim yöntem ve kriterleri ortaya konmuştur. Araştırmanın bir sonraki aşamasında farklı peyzaj alanlarına göre sulama uygulamalarındaki değişme şokli ve miktarı; karşılaştırma sonuçları ve seçim kriterleri analiz edilerek belirlenmiş, farklı peyzaj uygulamaları için farklı sulama yöntem, sistem ve teknikler önerilmiş, sulama sistemlerinin farklı kullanım alanlarındaki tasarınv konstrüksiyon, işletme ve bakım yolları saptanmıştır. Sonuçta her peyzaj kullanımı, tasarımı ve planlaması için sulama tekniğinin değişim gösterdiği görülmüş, sulama sistemi seçiminde peyzaj alanlarında yer alan öğelerin büyük çoğunluğunun sulama sistemi seçimini değişik oranlarda etkilediği görülmüştür. 1999, 172 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Sulama, peyzaj sulaması, sulama sistemleri, peyzaj sulama tasarımı, süs bitkileri sulaması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ' A RESEARCH ON APPROPRIATE IRRIGATION SYSTEMS OF LANDSCAPE APPLICATIONS Reyhan HARO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Lanscape Architecture Supervisor: Asst.Prof.Dr. Ekrem KURUM This work was intended to determine irrigation methods, systems and techniques that they can used for different lanscape places. As a preresearch, irrigation methods and their charactheristics, irrigation systems and their features, irrigation techniques, management, upkeep, cost and all of features of irrigation were examined, quantity and features of them were determined. In the work, irrigation calculations and comparisons were done, in this way, methods and parametres of election was reached. Next, the style and amount of variation of irrigation applications appropriate for different lanscape places, results of comparisons and election were analized. For different landscape places, different irrigation methods, systems and techniques were proposed. Design, construction, management and upkeep methods of irrigation systems in places of different treatments were ascertained. -~ As result, irrigation techniqes shows that its changing in all different landcsape using, designing and planning. It is seen that the greater part of landscape elements use in landscape places is effectual on election of irrigation systems in different rates. 1999, 221 page KEY WORDS: Irrigation, landscape irrigation, irrigation systems, landscape irrigation design, watering for landscape plants