Bursa-Karacabey-Eskisarıbey Köyü arazi toplulaştırma projesi çerçevesinde köy yerleşiminin iyileştirilmesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 67645
  2. Yazar: ŞERİFE TÜLİN AKKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL SULHİ GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Ülkemizde arazi toplulaştırma çalışmaları ile birlikte tarla içi hizmetleri olarak adlandırılan tarla içi yol, sulama, drenaj sistemleri, arazi tesviyesi, gerek duyulan yerlerde arazi ıslahı çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmada, arazi toplulaştırma projesi ile birlikte köy içi yenilemenin yapılabilmesi amacı ile örnek bir proje seçilerek, arazi toplulaştırma ve köy yenileme planlan birlikte ele alınmış, elde edilen sonuçlar tartışılarak öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, ortak kullanım tesisleri ile köy içi yenilemenin gereksinimi olan alanlar işletmelerin arazilerinden %6'lık bir kesinti ile elde edilmiştir. Bu değer ülke genelinde yapılan arazi toplulaştırma alanlarındaki kesintilerle karşılaştırıldığında fazla değildir. Köy içi yenileme için gerekli arazinin payı ise % 1.5'dir. Çalışma sonunda, Köy yenileme çalışmasının mutlaka arazi toplulaştırma projesi ile birlikte ele alınması ve bir yasal düzenlemenin yapılmasının gereği ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Köy yenilemesi, Arazi toplulaştırması, Kırsal görünüm, Kırsal yerleşim, Kırsal altyapı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON IMPROVEMENT OF VILLAGE SETTLEMENT APPLICATION, TO GETTER WITH THE LAND CONSOLIDATION PROJECT IN BURSA-KARACABEY-ESKISARD3EY VILLAGE Melioration services, such as land roads, irrigation and drainage systems, land leveling and land reclamation where needed, are carried out together under the land consolidation projects in Turkey. In this study, village renewal is carried out in a land consolidation project. The results are discussed and some suggestions are made. The area needed for the commonly used facilities and the village renewal is gained with a 6% deduction, 1.5% of which is village renewal's portion. This deduction is not so much when compared to other land consolidation projects. As a conclusion, village renewal activities are better to be applied in the content of land consolidation projects and the necessity to a legal arrangement is become apparent. KEY WORDS: Village renewal, Land consolidation, Rural landscape, Rural settlement Rural infrastructure.