Yeşil alan tasarımı ve yönetiminde suyun etkin kullanımı: Ankara Dikmen vadisi örneği
The efficient use of water in design and administration of green areas: Ankara Dikmen valley
  1. Tez No: 737474
  2. Yazar: BETÜL TİĞİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL ÜNLÜKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada kent bünyesindeki geçirimsiz yüzeylerden yağmur hasadı ile elde edilecek olan suyun, kentsel yeşil alan tasarım ve yönetiminde daha etkin kullanılabilirliği, Ankara' nın Çankaya İlçesinde Dikmen Deresi havzası örneğinde incelenmiştir. Havzadaki tüm geçirimsiz yüzeylerden 1.542.220 m³, Dikmen Vadisi etaplarından ise 31.993 m3 suyu yağmur hasadı ile elde edilebileceği saptanmıştır. Vadi etaplarındaki yeşil alanların sezonluk sulama su ihtiyacının ise 414.000 m³, ASKİ'den talep edilen sezonluk sulama suyunun ortalama 543.000 m³ ve maliyetin yaklaşık 2.000.000 TL olduğu hesaplanmıştır. Vadi etaplarındaki tüm yeşil alanların sulanmasında ihtiyaç duyulan suyun %80'inin çim alanların sulanmasında kullanıldığı saptanmıştır. Ancak Dikmen Deresi Havzası'ndan toplanacak potansiyel suyun sadece %26'sı, Vadi etaplarındaki tüm yeşil alanların sulama ihtiyacını karşılayabilmektedir. Vadi III. etapta uygulanan bitkisel peyzaj projesinde, kullanılan yapraklı ağaçların %40'ının, ibreli ağaçların %12'sinin, çalı grubundaki bitkilerin ise %21'nin ABB bitkisel teknik şartnamesinde yer almayan bitkilerden oluştuğu saptanmıştır. Sonuç olarak Dikmen Vadisi'nin devamı niteliğinde uygulanacak olan IV. ve V. etaplarının yeşil alan tesisinde, kurakçıl peyzaj ilkelerine uygun tasarıma yer verilmesi ve yağmur hasadına uygun alt yapı hazırlığının planlaması, kent ölçeğinde yeşil alan tasarımında ve yönetminde suyun etkin kullanılması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the more effective usability of the water to be obtained by rain harvesting from the impermeable surfaces in the city in the design and management of urban green areas was examined in the example of Dikmen Stream basin in Ankara's Çankaya District. It has been determined that 1.542.220 m3 of water can be harvested from all impermeable surfaces in the basin and 31.993 m3 of water can be harvested from Dikmen Valley stages. It has been determined that the seasonal irrigation water requirement of the green areas in the valley stages is 414 thousand m³. It has been calculated that the seasonal irrigation water demanded from ASKİ is 543 thousand m³ on average and the cost is approximately 2 million TL It has been determined that 80% of the water needed for irrigation of all green areas in the valley stages is used in grass areas. Only 26% of the potential water to be collected from Dikmen Creek Basin can meet the irrigation needs of all green areas in the valley stages. Valley III. In the herbal landscape project implemented in the first step, it was determined that 40% of the leafy trees used, 12% of the coniferous trees and 21% of the plants in the shrub group consisted of plants not included in the ABB specification. As a result, it is important to include a design in accordance with the xeric landscape principles in the green area facility of the IV. and V. Stages, which will be implemented as a continuation of Dikmen Valley, and the planning of the infrastructure preparation suitable for rain harvesting, in terms of the effective use of water in the design and management of the green area at the city scale.