Terrorism risks and threats assessment in west Africa : Analyzing ECOWAS early warning system
Batı Afrika'da terörizm riskleri ve tehditlerin değerlendirilmesi: ECOWAS erken uyarı sisteminin incelenmesi
  1. Tez No: 676452
  2. Yazar: TETEDE BABATUNDE FRANCOIS AKILATAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU ATILGAN PAZVANTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), üye devletleri arasında ekonomik entegrasyonu teşvik etmek ve bölgeyle ilgili jeopolitik sorunları ortak bir şekilde ele almak amacıyla 15 Batı Afrika ülkesi tarafından 28 Mayıs 1975'te kurulan bölgesel bir organizasyondur. ECOWAS'ın üye devletleri, terörizm dahil çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Terörizm, üye devletlerdeki insanların güvenliği için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu bağlamda, devletin veya herhangi bir uluslarüstü kurumun, kendi topraklarındaki herhangi bir potansiyel terör olayına karşı korunabilmek için sürekli olarak terörizm riskini ve tehdidini değerlendirmesi gerektiği yaygın bir anlayıştır. ECOWAS daimi bir terörle mücadele stratejisi olmasına rağmen, her bir üye devletin ulusal güvenliğini tehlikeye atabilecek gelecekteki terörist faaliyetleri tahmin etmeye yardımcı olabilecek bir terör riski ve tehdit değerlendirme yaklaşımından yoksundur. Bu konu, temel amacı ECOWAS Erken Uyarı ve Müdahale Ağı'nın Nijerya ve Mali'deki mevcut, ortaya çıkan ve potansiyel terörizm riskleri ve tehditlerinin değerlendirilmesi yoluyla bir analizini sunmak olan bu çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Bu itibarla Nijerya'da Boko Haram ve Mali'de 'Jamaat Nusrat al-Islam wal-Muslimin' tarafından oluşturulan terör riskleri ve tehditleri değerlendirilmiştir. Değerlendirme, araştırmanın analitik çerçevesi olarak Terörizm Risk Değerlendirmesi ve Yönetimi (TRAM) metodolojisi kullanılarak gerçekleştirildi. Bununla birlikte, TRAM metodolojisi kendi başına bu çalışmanın metodolojik yaklaşımının yerini tutmaz. Bunun yerine, bu çalışmanın bulguları, ECOWAS Komisyonu'ndan çevrimiçi olarak erişilebilen önemli noktalar, olay raporları ve politika bilgileri gibi ikincil veriler sayesinde tipik olarak analitik ve tanımlayıcı bir araştırmaya dayanan nitel bir yaklaşımın araştırılmasıyla mümkün hale getirildi. ECOWAS bölgesindeki güvenlik konuları ile ilgili diğer gerekli veriler, akademik kitaplar, akademik dergilerde yayınlanan makaleler, gazete makaleleri vb. toplanmıştır. Sonuç olarak, ECOWAS Erken Uyarı ve Müdahale Ağı'nın terörizm riskinin ve tehdidinin önlenmesi yerine daha çok devletler arası çatışmanın önlenmesine odaklanmasının, ECOWAS'ın terörle mücadele stratejisinin karşılaştığı zorluklar ve erken uyarı sistemlerinin terörle mücadele alanındaki muazzam faydaları doğrultusunda Batı Afrika'da terörizme karşı etkin bir şekilde korunma yeteneği açısından zayıf bir nokta olduğu ortaya çıkmıştır. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, çalışma ECOWARN'ın ECOWAS'ın üye devletlerinde terörizm risklerinin ve tehditlerinin değerlendirilmesini ve azaltılmasını kolaylaştırmak için bir öneriyle yeniden yönlendirilebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Otherwise known as ECOWAS, the Economic Community of West African States is a regional institution initiated on 28 May 1975 by 15 west African countries whose essential aim is to promote economic integration within the member states and tackle the region-related geopolitical issues in a common way. The ECOWAS' member states has been encountering various challenges including terrorism. Terrorism is a major security threat to people within the member states. In this regard, it is common understanding that state or any supranational institution needs to continuously assess the risk and the threat of terrorism for the purpose of being able to prevent any potential terrorist incident on its territory. Although ECOWAS has a standing counterterrorism strategy, it lacks a terrorism risk and threat assessment approach which could still help anticipate future terrorist activities that might endanger the national security of each and all the member states. This issue constitues the focus of the present study whose principal aim is to offer an analysis of the ECOWAS Early Warning and Response Network (ECOWARN) by way of an assessment of the existent, emerging and potential terrorism risks and threats in Nigeria and Mali–the two most impacted countries within ECOWAS region. As such, terrorism risks and threats posed by Boko Haram in Nigeria and Jamaat Nusrat al-Islam wal-Muslimin in Mali were assessed. The assessment was carried out using the TRAM methodology as the analytical framework of the research. However, the TRAM methodology per se does not constitute a substitute to the methodological approach of this study. Instead, the findings of this study were made possible through the exploration of a qualitative approach based typically on an analytical and descriptive research thanks to secondary data such as highlights, incident reports, policy briefs and other necessary data related to the security issues in the ECOWAS region and collected from the ECOWAS Commission's website. The secondary data were also collected from academic books, papers published in academic journals, newspaper articles, etc. As a result, it has been found out that ECOWARN's focus on inter-state conflict prevention over the prevention of terrorism risk and threat is a weak point to ECOWAS' ability to effectively guard against terrorism in West Africa in line with the challenges encountered by its counterterrorism strategy and the tremendous insights and benefits that early warning systems provide in counterterrorism field. To address this challenge, the study has come up with the way ECOWARN can be reoriented in a bid to facilitate the assessment and mitigation of terrorism risks and threats in the ECOWAS' member states.