Sosyal medya pazarlaması: İnstagram üzerine bir inceleme
Social media marketing: A review on Instagram
  1. Tez No: 676458
  2. Yazar: İPEK BAŞKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Küreselleşen dünyada teknolojik değişim ve gelişmeler sonucu sosyal medya kavramı ortaya çıkmıştır. Önceleri internet kullanıcıları için sadece eğlence ve paylaşım ortamı olan sosyal medya işletme/marka ve hatta bireyler için ticari pazar özelliğine de kavuşmuştur. Özellikle işletme/markalar Facebook, Instagram vs. sosyal medya platformları aracılığıyla daha geniş hedef kitlelere daha kolay ve hızlı ulaşmaya başlamıştır. Sosyal medya pazarlaması işletme/markalar için geleneksel pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra sıklıkla başvurdukları yeni bir pazarlama faaliyeti haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya pazarlamasının en önemli araçlarından biri haline gelen Instagram uygulaması üzerinden bir inceleme hazırlamaktır. Sözkonusu inceleme için araştırma soruları hazırlanmıştır. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance“Türkiye'nin En Değerli 100 Markası”raporundaki Türkiye'nin marka değeri en yüksek 100 firması içindeki ilk 3 hazır giyim markası Koton, Mavi ve Vakko markaları seçilmiştir. Seçilen markaların Instagram hesapları önceden belirlenen araştırma soruları doğrultusunda 1 Aralık 2020- 1 Nisan 2021 tarihleri arasında incelenmiştir. Elde edilen veriler günlük olarak kaydedilmiştir. Araştırma sonucunda işletme/markaların marka imajlarına ve satışlarına olumlu etkisi olan sosyal medya pazarlaması faaliyetlerine önem vermeye devam etmesi; veriler doğrultusunda Instagram hesap yönetimlerini gerçekleştirmeleri ve Instagram özelinde stratejiler belirlenerek hedef kitlelerine uygun ve Instagram kullanıcılarına özel, yaratıcı, merak uyandıran paylaşımlar yapması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of social media has emerged as a result of technological changes and developments in the globalizing world. Social media, which was previously only an entertainment and sharing medium for internet users, has also gained the commercial market feature for businesses/brands and even individuals. Especially businesses/brands started to use social media platforms such as Facebook and Instagram etc. in order to reach wider target audiences easier and quicker. Social media marketing has become a new marketing activity for businesses/brands that they frequently apply as well as traditional marketing activities. The aim of this study is to prepare a review on the Instagram application, which has become one of the most important tools of social media marketing. Research questions were prepared for the said study. According to the report of the international brand valuation agency Brand Finance“Turkey's 100 Most Valuable Brands”, Koton, Mavi, and Vakko were selected as the top 3 ready-to-wear brands among the 100 companies with the highest brand value in Turkey. The Instagram accounts of the selected brands were examined between 1 December 2020 and 1 April 2021 in line with the predetermined research questions. The obtained data were recorded daily. As a result of the research, businesses/brands continue to attach importance to social media marketing activities that have a positive impact on their brand image and sales; in line with the data, it is recommended that they perform Instagram account management and determine Instagram-specific strategies and make creative, intriguing posts suitable for their target audience and specific to Instagram users.