Sulama yönteminde izleme ve değerlendirmenin etkinliği üzerine bir araştırma
- Tez No: 67652
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHİM KORUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada; sulama projelerinde bir yönetim aracı olarak izleme ve değerlendirme kavramı ve yöntemi, yönetim içerisindeki yeri ve önemi ile ülkemiz koşullarında bir sulama projesinin işletme aşamasında izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik göstergeler, konu ile ilgili kaynaklar kapsamında ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bir sulama projesine ilişkin izleme ve değerlendirme göstergeleri; doğal kaynaklar, su kullanım etkinliği, tarımsal faaliyetler, çevresel sorunlar ve sosyo-ekonomik faaliyetler çerçevesinde ele alınmıştır. Bu göstergeler, DSİ-Mustafakemalpaşa sulaması düzeyinde yürütülen izleme ve değerlendirme göstergeleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışma kapsamında; su temini, sulama randımanı, optimum bitki deseni, su dağıtım performansı, bakım ve onarım çalışmaları, sulama oranı, tarımsal girdi kullanımı, alet-makina durumu, toprak ve su kaynağının kirlilik durumu, taban suyu durumu, projenin ekonomik analizi ve sosyal durum incelenmiştir. DSİ-Mustafakemalpaşa sulaması düzeyinde yürütülen izleme ve değerlendirme göstergelerinin yetersiz olduğu ve yönetim yapısında etkin bir izleme ve değerlendirme sisteminin bulunmadığı belirlenmiş ve bu sonuçlara göre önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sulama Yönetimi, İzleme ve Değerlendirme, Su Kullanım Etkinliği, Tarımsal Etkinlik, Çevresel Sorunlar ve Sosyo-ekonomik Durum
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON THE EFFECTIVENESS OF MONITORING AND EVALUATION IN IRRIGATION MANAGEMENT In this study, it is aimed at to bring out the monitoring and evaluation concept and method in irrigation projects as a management tool, importance and position of monitoring and evaluation in management step and indicators related to monitoring and evaluation of an irrigation projects in operational level. Monitoring and evaluation indicators of an irrigation project were considered in the framework of natural resources, water-use efficiency, agricultural activities, environmental problems and socio-economic activities. These indicators were compared with the monitoring and evaluation indicators of DSI-Mustafakemalpaşa Irrigation Project. Water supply, irrigation efficiency, optimal crop pattern, water delivery performance, maintenance activities, irrigation ratio, agricultural inputs, agricultural machinery use, soil and water pollution, groundwater levels, economical analysis of project, and social condition were examined in the context of this study. As a result, it was determined that the monitoring and evalation indicators of DSI-Mustafakemalpaşa Irrigation Scheme is not sufficient and there is not efficient monitoring and evaluation system in its management framework. According to this research results, some suggestions were made KEYWORDS: Irrigation Management, Monitoring and Evaluation, Water-Use Efficiency, Agricultural Efficiency, Environmental Problems and Socio-economic Condition.