Açık hava reklamlarında QR kod kullanımının interaktiviteyi sağlamadaki rolü
- Tez No: 676549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİYE DURİYE GAMZE CILIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte reklam sektöründe de önemli ölçüde değişmeler ve gelişmeler olmaktadır. Bu gelişmelerden biri de açık hava reklamlarında meydana gelmektedir. Geleneksel yapısından kurtulup, modern bi yapı kazanmak isteyen açık hava reklamları önce dijital bir yapı kazanmış sonrasında da interaktif yapı kazanmaya başlamıştır. Açık hava reklamlarında interaktiviteyi sağlayan teknolojilerden biri ise QR kod teknolojisidir. Bu bağlamda çalışmanın konusu“açık hava reklamlarında QR kod kullanımının interaktiviteyi sağlamadaki rolü”olarak seçilmiştir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; açık hava reklamcılığı ve interaktif reklamcılık kavramlarına yer verilmiştir. Daha sonra bu kavramlar arasında bağ kurularak açık hava reklamcılığı ve interaktivite konusuna yer verilmiştir. İkinci bölümde; QR kod kavramına, QR kod reklamcılığına ve açık hava reklamlarında QR kod kullanımına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; açık hava reklamlarında QR kod kullanımının interaktiviteyi sağlamadaki rolü üzerine yapılan araştırmanın bulgularına ve değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In tandem with the technological advancements, there have been a great number of changes and developments in the advertisement industry. One of these developments is present in out-of-home advertising. In a desire to free itself from the conventional structure and to acquire a more contemporary one, out-of-home advertising has taken on the first digital, then an interactive structure. One of the technologies which provides interactivity in out-of-home advertising is QR code technology. In this context, the subject of this study is chosen to be“The role of QR code usage in out-of-home advertising to provide interactivity”. This study consists of three chapters. Chapter one covers the terms“out-ofhome advertising”and“interactive advertising”, and then the connections between out-of-home advertising and interactivity. The second chapter includes the QR code term, QR code advertising and usage of QR code in out-of-home advertising. Chapter three covers the findings of and evaluates our study to investigate the role of QR code usage in providing interactivity in out-of-home advertising.