Ölçülebilir farklı kuvvetlerin sığır nazal septal kıkırdağının canlılığı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Effects of different measurable force levels of crushing on theviability of bovine nasal septal cartilages
- Tez No: 676579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KEMAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Septorinoplasti operasyonlarında estetik olarak daha düz ve pürüzsüz bir görüntü elde etmek için dorsal onlay greft veya burun tipini yükseltmek, simetrikleştirmek için cap greft olarak ezilmiş kıkırdak dokusu kullanılmaktadır. Kıkırdağa uygulanan ezme işleminin greftin canlılığına ne zaman ve ne ölçüde etki edeceğinin öngörülememesi ve ezme işlemiyle ilgili net bir standardizasyonun olmaması cerrahların bu greftlerin kullanımına endişe ile yaklaşmalarına sebep olmaktadır. Bizde çalışmamızda niceliksel olarak ölçülebilir kuvvetlerin greft canlılığı üzerine etkisini histopatolojik olarak ortaya koyarak ideal ezme miktarını standardize etmeyi, böylelikle greft başarısızlığı nedeniyle yapılan revizyon ihtiyacını azaltmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza ilk olarak kıkırdağa uygulanacak ezme kuvvetini ölçebilecek dinamometreli doku ezme aleti tasarlayarak başladık. 200, 300, 400 ve 600 Newton şiddetindeki ezici kuvveti taze kesilmiş sığırın nazal septal kıkırdak dokusundan elde edilen kıkırdak greftlere uyguladık. Kıkırdakları 4 hafta hücre kültürü ortamında beklettikten sonra histopatolojik incelemeye aldık. Çalışma ve kontrol gruplarından elde ettiğimiz canlılık skorlarını birbiriyle istatistiki olarak kıyasladık. Bulgular Kontrol grubu ile 200 Newton ve 300 Newton şiddetinde ezici güç uygulanan kıkırdak gruplarının kondrosit canlılık ve histolojilerinin, kolloid doku metakromazisinin doğal olduğu gözlendi; ayrıca canlılık oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık elde edilmedi.
Özet (Çeviri)
In septorhinoplasty operations, crushed cartilage is used as a cap graft for augmentation and symmetry of nose type or the dorsal onlay graft in order to obtain a more aesthetically flat and smoother appearance. It cannot be foreseen when and to what extent the crushing process applied to the cartilage will affect the vitality of the graft, and the lack of a clear standardization regarding the crushing process causes surgeons to approach the use of these grafts with concern. In our study, we aimed to standardize the ideal crushing amount by revealing the effect of quantitatively measurable forces on graft viability histopathologically, thereby reducing the need for revision due to graft failure. Materials and Methods We first started our study by designing a tissue crushing device with dynamometer that can measure the crushing force to be applied to the cartilage. We applied the crushing force of 200, 300, 400 and 600 Newtons to the cartilage grafts obtained from the nasal septal cartilage tissue of the freshly cut bovine. After keeping the cartilages in cell culture for 4 weeks, we took them for histopathological examination. We statistically compared the vitality scores we obtained from the study and control groups with each other. Results It was observed that chondrocyte viability and histology and colloid tissue metachromas of the control group and the cartilage groups with 200 Newton and 300 Newton crushing force were observed to be natural; Also, no statistically significant difference was found between the viability rates.