Tütsüleme tekniğinde kullanılan farklı katkı maddelerinin duyusal özelliklere ve tüketici beğenisine etkisi: Somon fileto örneği
Effect of different additives used in smoking technique on sensory characteristics and consumer preference: Salmon fillet example
- Tez No: 676584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK DÜLGER ALTINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Su Ürünleri, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Aquatic Products, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, tütsüleme işleminde 8 farklı katkı maddesi (meşe, ceviz, elma, kiraz talaşları ve kurutulmuş kekik, ıhlamur, biberiye ve defne bitkileri) kullanılarak tütsülenmiş somon fileto örneklerinin duyusal özelliklerinin tüketici beğenisine etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Duyusal analiz panelinde önceden belirlenen sorular kolayda örneklem yöntemiyle seçilmiş 34 katılımcıya uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; koku/aroma, lezzet/tat, görünüş, tekstür, ağızda bıraktığı his, boğazda bıraktığı his, genel kabul edilebilirlik gibi duyusal kalite kriterlerinin tüketici beğenisi anlamlı olarak etkilediği görülmüştür. Sekiz farklı tütsülenmiş somon örneği tüm özelliklerden (9 hedonoik skalasında) 5 ve üzerinde puan alarak kabul edilebilir duyusal özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Kontrol (S1) örneğine göre genel beğeni puanı en yüksek olan S7 (ceviz), S6 (elma+ıhlamur) ve S8 (ceviz+defne) somon örneklerinin tüketici beğenisinin sırasıyla %70,2, %63,8 ve %73,1 oranında duyusal özellik faktörlerine bağlı olduğu tespit edilmiştir. S8'in tüketici beğenisi üzerinde tekstür ve ağızda bıraktığı tat özelliğinin baskın olarak etkili olduğu görülmüştür. En az beğenilen S4 (kiraz+biberiye) somon örneği olmuştur. Bu çalışma, moleküler gastronomi tekniklerinden tütsüleme işleminin farklı ürünlerde kullanımı teşvik edecektir. Çalışma sonuçlarının, gastronomi alanında farklı pişirme çeşitleri ile yapılacak yeni ürünlerin ve lezzetlerin üretilmesinde faydalı olacağı ve ülkemizde su ürünleri tüketimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to measure the effect of the sensory properties of smoked salmon fillet samples on consumer preference by using 8 different additives (oak, walnut, apple, cherry shavings and dried thyme, linden, rosemary and laurel) in the smoking process. In the sensory analysis panel, the predetermined questions were selected with the convenience sampling method and applied to 34 participants, most of whom included those working in a sea-food related sector. In the sensory panel form, the panelists scored the salmon samples on a hedonic scale of 1-9 according to 8 main sensory quality criteria. In the second part, sensory perception test was applied to the samples, and in the third part, the effect of sensory properties on consumer preference was determined with regression analysis. Considering the results of the research, it was seen that sensory quality criteria, such as smell/aroma, flavor/taste, appearance, texture, mouthfeel, feeling in the throat, and general acceptability, significantly affected consumer preference. The salmon samples, which were smoked in eight different ways, were found to have acceptable sensory properties, scoring 5 or more points from all the criteria. According to the control (S1) sample, the S7 (walnut), S6 (apple + linden) and S8 (walnut + laurel) salmon samples had the highest overall appreciation scores, and their consumer preference was 70.2%, 63.8% and 73.1%, respectively. It was determined to depend on sensory properties factors. The texture and mouthfeel properties of the S8 sample were found to be predominantly effective on consumer preference. The least admired sample was the S4 (cherry + rosemary) salmon sample. This study will encourage the use of smoking, one of the molecular gastronomy techniques, in products such as different seafood, red meat and poultry. It is thought that the results of the study will be beneficial in the production of new products and flavors to be prepared with different cooking types in the field of gastronomy and contribute to the consumption of fisheries in our country.