Tarihsel mekanların analizinde uzaktan algılama ve CBS uygulamalarında entropi yaklaşımı: 'Ksanthos Antik Kenti örneği'
Entropy approach in remote sensing and gis applications in the analysis of historical places: 'the case of Ancient City of Xanthos'
- Tez No: 676597
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Archeology, Geography, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Birçok disiplini kapsayan çalışma alanı ile Uzaktan Algılama, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve sayısal yöntemler ile tarihi kentlerin mekânsal analizi yapılabilmektedir. Ksanthos Antik Kenti'ne ait mekânsal alan ve yapıların kent içi önem derecesini tespit etmek amacıyla oluşturulmuş bu tez çalışmasında; İnsansız Hava Aracı sayesinde elde edilen hava fotoğrafı ile kentin dokusu CBS altyapısında çıkarılmış ve görüntüdeki mekânsal unsurlar; parça-bütün ilişkisine dayalı GLCM tekstür parametresi algoritması olan“entropi”yöntemi ile analiz edilmiştir. Düzensizliğin ölçüsü olarak kabul edilen entropi ile; antik kentteki mekânsal unsurlar kent vaziyet planına bağlı kalınarak tek tek hesaplatılmış ve kentin orijinal görünümüne göre olan değişimi sayısal ölçekte analiz edilmiştir. Yapılan bu analiz ile kentte yer alan hangi mekansal yapı ve alanın kent için ne önem ifade ettiği, yazılım dili aracılığı ile oluşturulmuş YSA tahmin yöntemine göre istatistiki dokümantasyonlar ile ispatlanmıştır. Bu çalışma ile; entropi yönteminin tarihsel mekanların tanımlanmasındaki önem derecesi vurgulanmış ve çalışma sonuçlarına göre; birçok çalışma alanı türüne yönelik yapılacak mekansal analizlere yeni bir bakış açısının oluşturulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Spatial analysis of historical cities can be made with Remote Sensing, Geographical Information Systems and numerical methods with a field of study covering many disciplines. In this thesis study, which was created to determine the importance of the spatial areas and structures of the ancient city of Xanthos; with the aerial photograph obtained by the Unmanned Aerial Vehicle, the texture of the city was extracted in the GIS infrastructure and the spatial elements in the image; the part-whole relationship-based GLCM texture parameter algorithm was analyzed with the“entropy”method. With entropy, which is accepted as a measure of disorder; the spatial elements in the ancient city were calculated one by one, adhering to the city site plan, and the change in the original appearance of the city was analyzed on a numerical scale. With this analysis, which spatial structure and area in the city are important for the city has been proven with statistical documentation according to the ANN estimation method created by the software language. With this work; the importance of the entropy method in defining historical places was emphasized and according to the results of the study; it is aimed to create a new perspective on spatial analyzes to be made for many types of study areas.