Evaluation of a preparatory school A2 level program according to instructor and student opinions
Bir hazırlık okulu A2 düzey programının öğretim görevlisi ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
- Tez No: 676709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, bir vakıf üniversitesinde A2 düzeyinde bir hazırlık okulu programının etkililiğinin öğretim görevlisi ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Stufflebeam'in (1971) CIPP (bağlam, girdi, süreç ve ürün) modeli kullanılmıştır. Bu değerlendirme çalışmasında nicel veriler toplanmış ve veriler, Karataş (2007) tarafından tasarlanan CIPP modeline dayalı 46 maddeden oluşan Likert ölçekli bir anket aracılığıyla ölçülmüştür. Veriler anket yoluyla elde edilmiş ve Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi [SPSS] 26.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verileri Ankara'da bir vakıf üniversitesinde 51 öğretim görevlisi ve 179 A2 düzeyinde öğrenim gören öğrenciden toplanmıştır. Veriler, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın problemlerine cevap bulmak için, öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin anketler yoluyla elde ettikleri görüşlerin ortalama ve sıklığı tablolar haline getirilmiş ve bağımsız örneklem t-testi, varyans analizi (MANOVA) ve tekrarlı ölçüm (ANOVA) teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca program hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için yazılı ara sınav sonuçları değerlendirilmiştir. A2 düzeyindeki programın sonuç bileşenine ilişkin öğrenci ve öğretim görevlileri bakış açıları karşılaştırıldığında, çalışma, öğrencilerin programdan genellikle öğretim görevlilerine göre daha mutlu olurken, başarıları ve materyalleri öğrenci bölümleriyle ilişkilendirmede bazı zorluklar olduğunu ortaya koymuştur. Program ve materyallerin revize edilmesi gereken iki temel bileşen olduğu ifade edilebilir. Ayrıca programın amaç ve hedefleri ayrıntılı olarak belirtilmelidir. Öğrencilerin istek ve ilgileri ile bölüm ihtiyaçları dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the efficiency of an A2 level preparatory school program in a foundation university based on instructor and student feedback. Stufflebeam's (1971) CIPP (context, input, process and product) model was used. Quantitative data were obtained in this evaluation study, and the data were taken using a 46-item Likert-scale questionnaire based on Karataş's CIPP model (2007). The data obtained through the questionnaire was compiled, and the data was analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences [SPSS] 26.0 software. The research data were collected from 51 instructors and 179 A2 level students at a foundation university in Ankara. The data were analyzed using descriptive and inferential statistics. To find answers to the research's problems, the mean and frequency of the instructors' and students' opinions acquired through questionnaires are put into tables and evaluated using the independent samples t-test, variance analysis (MANOVA), and repeated-measure (ANOVA) techniques. In addition, midterm exam results were evaluated in order to gain more thorough information about the program. When comparing the student and instructor perspectives on the A2 level program's results component, the study found that, while students were usually happier with the program than the instructors, there were some difficulties in relating the successes and material to the student departments. It is possible to assume that the program and the materials are two key components that need revision. Furthermore, the program's aims and objectives should be specified in detail. Students' desires and interests, as well as departmental needs, should be taken into account.