Yükseköğretim kurumlarında uygulanan temel İngilizce hazırlık sınıfı programları amaçlarının gerçekleşme düzeyi (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Hazırlık Okulu'nda bir uygulama)
The Evaluation of the achievement levels of objectives for preparatory classes course at universities in Turkey (Eskişehir Osmangazi University, Foreign Languages Department, the program of basic English ....
  1. Tez No: 73364
  2. Yazar: ŞEBNEM HEPER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA UYGULANAN TEMEL İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI PROGRAMLARI AMAÇLARININ GERÇEKLEŞME DÜZEYİ (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Hazırlık Okulu'nda Bir Uygulama) Şebnem Heper Eğitim Bilimleri (Eğitim Programlan ve Öğretim) Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ocak 1998 Danışman: Yard. Doç. Dr. Ferhan Odabaşı Türkiye'de bir gerçek olarak bilinen yabancı dil öğretim sonunun en önemli temel nedenleri olarak, sağlıklı ve tutarlı yabancı dil öğretim programlarının uygulanamayışı ve süreçte program değerlendirme çalışmalarının eksikliği ve bu konuda çözüm önerileri getirebilecek bilimsel araştırmaların sayı olarak yetersizliği gösterilebilir. Bu tür yapılacak bilimsel araştırmalar sonucunda, temel İngilizce hazırlık sınıfı programlarının yeterli ve yetersiz yönleri belirlenerek, mevcut aksaklıkları ortadan kaldırmak için süreç içerisinde, yükseköğretim kurumlarında uygulanan yabancı dil öğretim programlan için gerekli olan program geliştirme çalışmalarının iyileştirilmesi sağlanacaktır. Bu araştırmanın amacı. Yükseköğretim Kurumlarında Uygulanan Temel İngilizce Hazırlık Programı Amaçlarının Gerçekleşme Düzeyi'ni (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü 1996-1997 Öğretim Yılı Hazırlık Okulu'nda Bir Uygulama) değerlendirmek, konuyla ilgili mevcut sorunları saptamak ve araştırmanın amacı doğrultusunda bu sorunların çözümü için bazı öneriler getirebilmektir. Bu araştırmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü 1996- 1997 Öğretim Yılı Temel İngilizce Hazırlık Programı'na katılan tüm öğrenci ve öğretim elemanlarından, ayrıca programdaki düzeylere göre belirlenmiş kurlardan, anket tekniği yoluyla program hakkında görüş istenmiştir. Bu görüşler arasındaki ilişkiler, kay kare istatistik tekniği kullanılarak değerlendirilmiştir. Programa katılan öğrencilerin, programa girişteki ve programdan çıkıştaki başarı durumlarını rakamsal olarak değerlendirebilmek için,programdan önce ön-test olarak uygulanan ölçme aracı, daha sonra son-test olarak program sonunda tekrar uygulanmıştır. Öğrenci başarılarındaki farklılıklar, kişisel özelliklere göre değerlendirilmiştir. Bu verilerin analizinde“t”testi ve varyans analizi (ANOVA) kullanılmış ve anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Yapılan çözümlemeler sonucunda şu sonuca varılmıştır: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü 1996 / 1997 Öğretim Yılı Temel İngilizce Hazırlık Sınıfı Programı'nın Amaçlarının Gerçekleşme Düzeyi ile ilgili olarak, programdaki düzeylere göre belirlenmiş kurların ve programa katılmış öğrenci ve öğretim elemanlarının görüşlerine göre, araştırmada saptanmış sorunlara çözüm üretebilmek ve gelecek yıllarda bu programı kullanabilmek üzere, ayrıca bu programı arzu edilen boyutta geliştirebilmek için, ihtiyaçlar doğrultusunda ve süreç içerisinde yapılacak program değerlendirme ve geliştirme çalışmalarınına ihtiyaç olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu araştırmada elde edilen istatistiki sonuçlara dayanarak, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü 1996 / 1997 Öğretim Yılı Temel İngilizce Hazırlık Programı'nın etkililiği ve işlerliği olduğu yargısına varılmıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to measure the achievement levels of objectives for Preparatory Classes Course at Universites in Turkey. The subject involved in this study was Eskişehir Osmangazi University, Foreign Languages Department, the program of Basic English Preparatory Classes Course students during the academic year of 1996-1997. The subjects of this experimental study were matched according to the difference between the students' pre-test exam scores, their post-test exam scores and their final English grades in Prep Classes via their sexes, their departments at the university, their high school variations and their levels of proficiencies in English at the programme. This study has been realized by the evaluation of the proficiency (success) test which was prepared by the testing office and applied as a pre-test before the programme and a post-test after the programme on all of the 243 engineering students attending the Prep Classes in the school term of 1996 and 1997. In the success test, 100 questions, related to Basic English (most of them were selected from TOEFL exam questions) contained in the Prep Class Course Programme, were included. In addition, this study included a survey for the opinions and attitudes of the participants of this study which consisted of 243 students and the 1 6 lecturers about the programme. The related data was obtained in the survey test developed by the researcher. In order to collect the related data, the related literature was scanned and revised and then the researcher prepared the survey by discussing with the specialists after examining similar research on the subject matter which contributed to develop the questionaire used in this study. Descriptive research method was used for this part of the study. The related data was analyzed by using frequency, percentage, chi square and 0.05 was accepted as the level of significance. Chapter 1 includes background information to the study related to variables underlying the study. The aim of the study, assumptions concerning the programme and students' background, and the scope of the study in which limitations are described are included in this chapter. It includes a brief review of literature concerning Prep Classes atsome universities in Turkey and also a review of articles, text books and the present system applied at the prep classes at Osmangazi University in 1996-1997. Chapter II includes the method of data collection. Analysis and interpretation of data and implications for this study are also presented in this chapter. Chapter III consists of general survey model occurrence levels of aims with respect to independent variables that were found out by analysing the data obtained with the aid of computer program SPSS, with a significance level of.05. Chapter IV includes the summary and conclusion of the study as well as some implications for further studies. After statistical analysis in this research the following results were obtained: 1. According to the levels' and participants' (both the students and the instructors) attitudes and expectations that curriculum objectives were reached to at a moderate level at the end of the program. The content of the curriculum had been selected with a moderate consideration. It was observed that the sufficiency of the techniques, methodologies, and the equipment and the tools or teaching aids were not sufficient, but were fairly good. The results of evaluation in assesing this course had been partially succesful in meeting its established goals. Therefore, It was determined that the instructors and program designers took precautions for the objectives of the program at a moderate level in order to reach to at the maximum extent possible. Some differences were determined in the opinions of the participants and levels on curriculum which were given via the tables in this study. 2. The results were determined by statistical analysis for the second aim of the research are summarized below; a. It was determined that between the results of the pre-test and the post-test there was no remarkable difference depending on the sex of the students. b. There was no significant difference between the results of the pre-test and the post-test depending on the status of the students (under graduate students and the students who are about to complete Ph. Doctorate Program). c. Between the results of the pre-test and the post-test, a significant difference was determined according to the levels of the students: pre-intermediate group was more successful than upper-intermediate group and intermediate group.d. Between the results of the pre-test and the post-test, there was a very remarkably significant difference between the under-graduate students of some engineering departments. e. Depending on the type of the high school finished, there was a remarkable difference between the results of the pre-test and the post-test. 3. The results of evaluation in this program showed that between the results of the pre-test and the post-test, there was a remarkable significant difference for the post-test. If the difference between the results of the pre-test and the post-test is in favour of the post- test, this can be concerned as a supporting proof to show the program runs effectively. The occurrence level of aims of Eskişehir Osmangazi University, Foreign Languages Department, the program of Basic English Preparatory Classes in the school term of 1 996 and 1997 is satisfactory. 4. As to the results between the post-test and the final exam, it was diognised that there was a significant difference which was in favour of the final exam. The reason might result from either the different reliabilities of the post-test and the final exam estimated by Kuder-Richardson 21 formula or the students' attitude to the post-test which wasn't taken as seriously as the final exam. To conclude, the results of the study implies that the Basic English Preparatory Classes Programme at Osmangazi University during the academic year of 1 996- 1 997 can be used as an effective programme after the studies of programme development.