Üçleme bilek egzersizinin ud çalma tekniğine ve kas iskelet sistemine etkisi
The effect of triole wrist exercise on ud playing technique and muscle skeleton system
  1. Tez No: 676716
  2. Yazar: HAMDİ BAŞAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN UÇANER ÇİFDALÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada üçleme bilek egzersizinin ud çalma tekniğine ve kas iskelet sistemine etkisi araştırılmıştır. İki farklı deney düzeni oluşturularak üçleme bilek egzersizinin mızrap tekniğine etkisi, hem belirli zaman dilimlerinde yapılan üçlemeler incelenerek hem de icra edilen bir eser üzerinde irdelenmiştir. Deneyler birbirinden bağımsız şekilde gerçekleştirilmiştir. Her iki deneyde de kullanılan aynı çalışma planı, yedi gün sürecek şekilde tasarlanmış ve deneklere üçleme bilek egzersizi çalışma görevleri verilmiştir. Her gün değişen periyotlarda, deneklere özgü belirlenen metronom hızlarında egzersiz görevleri yaptırılmıştır. İlk deneyde, belirlenen zaman dilimlerinde yaptırılan üçleme bilek egzersizi verileri, belirlenen günlerde video ve ses kayıt cihazı aracılığıyla kaydedilerek toplanmıştır. Bu deneye katılan deneklerin çalışma planında belirtilen egzersiz görevlerine başlamadan önce ve tamamladıktan sonra kas iskelet sistemleriyle ilgili verilerde alınmıştır. Üçleme bilek egzersizinin deneklerin kas iskelet sistemleri üzerinde oluşturduğu etkiler, yapılan anketler, el–başparmak kuvvet ölçümleri ve el becerilerini değerlendirmede kullanılan valpar iş aletleri ile elde edilmiştir. İkinci deneyde ise teknik kapasitesi daha iyi denekler kullanılarak bünyesinde çokça üçleme barındıran bir eser belirlenmiş ve uygun nitelikteki bu deneklere çalışma planına başlamadan önce ve sonra icra ettirilmiştir. Testlerde, icra esnasındaki mızrap tekniğindeki değişimler, birinci deneyde olduğu gibi video ve ses kayıt cihazı aracılığıyla kayıt altına alınıp analiz edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde icra tekniğinin arttığı ve kas iskelet sisteminin değişim gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, triole wrist exercise was examined on ud instrument. Two different experimental designs were created. The effect of the triole wrist exercise on the plectrum technique was examined both by performing triole exercise in the determined time periods and on a piece of music played. The experiments were made independently. The same study plan was used in both experiments. This experimental plan was designed to last for seven days. In this plan, the subjects were given triole wrist exercise tasks. Exercise tasks were performed at the determined metronome speeds specific to the subjects. Exercise tasks were implemented in varying periods each day. In the first experiment, triole wrist exercise was performed at the specified time periods and these pre-test and post-test data were recorded by video and audio recorder on certain days. Data on the musculoskeletal systems of the subjects participating in this experiment were taken one day before the start of the study plan and the day after they were finished. In this experiment, the changes in the musculoskeletal system of the subjects were determined by questionnaires, hand-thumb force measurements and valpar work tools used to evaluate hand skills. In the second experiment, first, a music piece containing much use of triole was determined and this music piece was performed by suitable subjects. The selected subjects played one day before the start of the study plan and the day after they were finished. The changes in the plectrum technique in the tests were recorded and analyzed using video and audio recorder as in the first experiment. As a result, it appears that technique levels have increased.