İki insektisit- akarisitin avcı akar Amblyseius swirskii Athias – Henriot (Acari: Phytoseiidae)'ye etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of two insecticides -acaricides on predatöry mite Amblyseius swirskii Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae)
- Tez No: 676717
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında iki insektisit – akarisit, spiromesifen+abamectin (S+A) ve terpenoid blend QRD 460 (TBQ)'in avcı akar Amblyseius swirskii (Athias-Henriot)'ye akut ve uzun süreli etkileri incelenmiştir. Akut etki çalışmalarında S+A'ın ve TBQ'nun tarla uygulama dozu (T) iki farklı yöntemle (direkt uygulama ve kuru rezidü) larva ve ergine uygulanmıştır. İlaçların akut etkileri ve uzun süreli etkileri ilaçlama kulesi yaprak disk metodu ile belirlenmiştir. Akarisitlerin A. swirskii'ye uzun süreli etkilerinin incelenmesinde direkt uygulama yöntemi kullanılmıştır. S+A'ın ve TBQ'nun T dozları yaprak diskler üzerindeki 0-24 saat yaşındaki A. swirskii bireylerine uygulanmış ve yaklaşık 30 dak sonra, bireyler tek tek temiz yaprak diskler üzerine aktarılmıştır. Bireylerin beslenmesi için Typha latifolia poleni verilmiştir. Uygulamadan sonra bireyler ölene kadar her gün kontrol edilerek ömür uzunluğu, günlük bırakılan yumurta sayısı, preovipozisyon, ovipozisyon ve postovipozisyon süreleri, net üreme gücü (Ro), kalıtsal üreme yeteneği (rm), populasyonun ikiye katlanma süresi (T2), ortalama döl süresi (To), günlük maksimum üreme değeri (λ), toplam üretkenlik oranı (GRR) parametreleri belirlenmiştir. Akut etki uygulamalarında kullanılan her iki ilaçta IOBC sınıf değerlerine göre A. swirskii'ye zararsız bulunmuştur. Akarisitlerin yaşam sürelerine etkileri incelendiğinde, kontrol (saf su), S+A, TBQ uygulanan A. swirskii dişi bireylerin ömür uzunluğu sırasıyla 26.18, 22.64, 23.73 gün, erkek bireylerinki sırasıyla 29.28, 20.50 ve 25.47 gün bulunmuştur. Ovipozison süreleri sırasıyla kontrol, TBQ, S+A uygulanan bireylerde 19.59, 18.31 ve 17.89 gün olarak belirlenmiştir. Ortalama yumurta sayıları kontrol, S+A ve TBQ uygulanan bireylerde sırasıyla 31.72, 26.61, 26.00 yumurta/dişi bulunmuştur. Yaşam çizelgesinin en önemli iki parametresi R0 ve rm değerleri kontrol için sırasıyla 31.72 dişi/dişi/yumurta ve 0.200 dişi/dişi/gün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was investigated acute and long-term effects of two insecticides-acaricides, spiromesifen + abamectin (S + A) and terpenoid blend QRD 460 (TBQ), onthe predator mite Amblyseius swirskii Athias-Henriot. In acute effect studies, field application dose (T) of S+A and TBQ was applied to larvae and adults by two different methods (direct application and dry residue). Direct application method was used to examine the long-term effects of S + A and TBQ of A. swirskii. The acute effects and long-term effects of the acaricides were determined by the spray tower-leaf disc method. The direct application method was used to examine the long-term effects of acaricides on A. swirskii. T doses of S + A and TBQ were applied to A. swirskii'in dividuals aged 0-24 hours on leaf discs and approximately 30 minutes later, individuals were transferred individually to any not application leaf discs. Typha latifolia pollen was given for feeding the individuals. After the application, individuals are checked everyday until they die, and the lifespan, daily fecundity, preoviposition, oviposition and postoviposition period, net reproduction rate (Ro), intrinsic rate of increase (rm ), theoretical population-doubling time (T2 ), meangeneration time (To ), finite rate of increase (λ), gross reproduction rate (GRR) parameters were determined separately. Both drugs used in acute effect applications were found to be harmless to A. swirskii according to IOBC class values. When the effects of acaricides on the lifespan were examined, the lifespan of A. swirskii females treated with control (pure water), S+A and TBQ were 26.18, 22.64, 23.73 days, respectively and 29.28, 20.50 and 25.47 days for males respectively. Oviposition period were determined as 19.59, 18.31 and 17.89 days for control, TBQ and S + A respectively. The mean numberof eggs were 31.72, 26.61 and 26.00 eggs/female inindividuals treated with control, S+A and TBQ respectively. The values of R0 and rm which are the two most important parameters of the life table, were found as 31.72 females/female/egg and 0.200 females/female/day, respectively, for the control group.