Isıtma sistemlerinde otomatik kontrol sistemlerinin seçimi ve ekonomik analizi
Selection of automatic control systems in heating systems and their economical analysis
- Tez No: 67673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Enerji tasarrufunun büyük önem kazandığı bugünlerde, enerji kaynaklarının verimli kullanımı için mevcut ve yeni kurulacak ısıtma sistemlerinin yakıt ekonomisi sağlayan otomatik kontrol sistemleriyle donatılmasını zorunlu kılmaktadır. Isıtma sistemlerinde istenilmeyen ısı kayıpları asgariye indirilerek enerjiden maksimum düzeyde fayda sağlanabilir. Bu amaçla, otomatik konfor ve kontrol sistemlerinin kullanımı büyük önem arzetmektedir. Bu araştırmada, ısıtma sistemlerinde otomatik kontrol sistemleri kullanılarak yakıt sarfiyatının azaltılması ve azami yakıt tasarrufunun sağlanması incelenmiştir. Mevcut ve yeni kurulacak ısıtma sistemlerinde, otomatik kontrol sistemlerinin kullanılması durumunda yakıt sarfiyatından % 35-40 tasarruf sağlanabilir. Bu tasarrufun ülke ekonomisine sağlayacağı olumlu katkılar da dikkate alınarak bu tür sistemlerin kullanılması yönünde kullanıcılar teşvik edilmeli ve desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The energy situation of today, forces to consumer to take energy conservation measures and this applies in particular to the field of heating installations. The high efficiency can be obtained in heating systems by minimizing the energy losses. For this purpose, application of automatic comfort and control systems are very important in terms of energy conservation. In this study, it is studied the reduction of fuel consumptron and achieving maximum fuel conservation by using automatic control systems in the heating systems. Fuel consumption can be saved 35-40 per cent by using automatic control systems in the present and planned heating systems. By considering positive contributions of this conservatron to the national economy, using of this type of systems should be supported.