Isıtma - soğutma ve klima sistemlerinde otomatik kontrol sistemlerinin incelenmesi
A general survey of automatic control system in heating - cooling and air conditioning systems
- Tez No: 67834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRİYE BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Otomatik kontrol sistemleri günümüzde hem yurdumuzda hem de dünyada enerji tasarrufu, zaman kaybının önlenmesi yaşam mekânlarında konfor şartlarının sağlanması ve ısınma giderlerinin en aza indirilmesi açısından büyük önem kazanmıştır. Artık ısıtma-soğutma ve klima sistemlerinin kontrol edilmesinde elektronik beyinler kullanılmaktadır. Elektronik teknolojinin gelişmesiyle ısıtma sistemlerinde ilerleyen senelerde çok hızlı gelişmeler yaşayacağımız anlaşılmaktadır. Konu ile ilgili olarak gelişen ve süratle değişen dünyadaki teknolojik gelişmeleri iyi takip edip, en kısa sürede ülkemize getirip sistem tasarımı yapmalıyız. Konunun son derece güncel ve geniş bir uygulama alanına sahip olması ve bu konuda uzmanlaşmayı hedeflediğim için otomatik kontrol konusunda bir çalışma yapma gereğini hissettim. Çalışmanın ilk bölümünde genel olarak otomatik kontrol sistemi prensipleri kullanılan elemanların neler olduğunu kullanım yerlerini belirttikten sonra ikinci bölümde otomatik kontrol sistemlerinde kullanılan ölçüm ve kontrol elemanlarını tanıtıp bunların seçimi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Üçüncü bölümde ise kazan dairesi ve iklimlendirme santralı otomasyon sistemlerini inceledim. Türkiye'de kullanılan otomatik kontrol panellerini tanıtıp uygulama örnekleri verdim. Dördüncü bölümde ise otomatik kontrol sistemi uygulamalarından sonra karşılaşılan problemleri inceledim. Çözüm bulmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
Automatic control systems has a great deal of importance all around the world, avoiding waste of time and energy to mantain more comfortable life standarts and minimize the heat outlays. Improving technology uses electronic memory and proccesors in heating - cooling and air conditioner systems. It seems improving electronic tehcnology, will develop heating systems much in near future. What we have to do is, to monitor the developments and use them in our country by designing systems in such technologies. Since automatic control is used currently in a wide area, I decided to be skilled on this subject and it forced me to study on these systems. In my study, I gave general information about automatic control systems principles, control components and where they are used in the first part. Measurment and control devices used in these systems were discussed in the second part. I searched boiler house and climate conditioner systems. I gave examples about control panel applications used in Turkey in the third part. Finally I trred to find solutions the the faced problems in control systems.