İndirgenmiş grafen okside desteklenmiş bakır nano partiküllerinin: sentezi, yapısal tanımlanmaları ve hidrazin-boran'dan hidrojen üretiminde katalitik etkinlikleri
Reduced graphene oxide supported copper nano particles: synthesis, structural characterization and catalytic activity in the hydrogen production from hydrazne-borane
- Tez No: 676752
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GAMZE SOĞUKÖMEROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hidrojen, birim kütle başına enerji olarak düşünüldüğünde, önemli bir enerji taşıyıcısıdır. Ayrıca gelecekteki temiz enerji kaynakları arasında fosil yakıtlara alternatif önemli bir yakıttır. Hidrojenin gaz ve sıvı olarak depolanması tehlikeli ve maliyetli olduğundan dolayı katı olarak depolanması uygundur. Hidrazin boran (HB) yüksek hidrojen (%15.4) kapasitesine sahip katı bir depolama sistemidir.Bizim çalışmamız, indirgenmiş grafen oksit destekli bakır nano kümelerinin (Cu@rGO) sentezi, karakterizasyonu ve hidrazin boranın (HB) hidrolizinden hidrojen üretimindeki katalitik performansının incelenmesini kapsamaktadır. Hazırlanan Cu@rGO nanokatalizörün karekterizasyonu TEM, XRD, XPS ve ICP-OES teknikleri kullanılarak yapıldı. Cu@rGO nanokatalizörünün katalitik etkinliği için yapılan kinetik çalışmalarda sıcaklığa, Cu@rGO nanokatalizörü ve HB derişimlerine bağlı olarak çalışmalar yapıldı. Katalizörün HB hidrolizi tepkimesinde çevrim frekansı (TOF) cinsinden katalitik etkinliği 0.195 dak-1 olarak bulundu ve ayrıca farklı sıcaklıklarda gerçekleştirilen kinetik çalışmalarla tepkimenin aktivasyon enerjisi (Ea), tepkime entalpisi (ΔH) ve tepkime entropisi (ΔS) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Hydrogen is an important energy carrier when considered as energy per unit mass. It is also an important fuel alternative to fossil fuels among future clean energy sources. The storing of hydrogen as gas and liquid is dangerous and costly, so it is more suitable to store it as a solid. Hydrazine borane (HB) is a solid storage system with high hydrogen (15.4%) capacity. Our work covers the synthesis and characterization of reduced graphene oxide supported copper nanoparticles (Cu@rGO) and the investigation of their catalytic performance in hydrogen production from the hydrolysis of hydrazine borane (HB). The characterization of the prepared Cu@rGO nanocatalyst was performed using TEM, XRD, XPS and ICP-OES techniques. In the kinetic studies for the catalytic efficiency of Cu@rGO, studies were carried out depending on the temperature, the Cu@rGO nanocatalyst and HB concentrations. The catalytic efficiency of the Cu@rGO nanocatalyst in the hydrolysis reaction of HB was found to be 0.195 min-1 in terms of turn-over frequency (TOF), and also the activation energy (Ea), reaction enthalpy (ΔH) and reaction entropy (ΔS) of the reaction were calculated by kinetic studies performed at different temperatures.