Uşak ili eski Tabakhane bölgesi kentsel dönüşüm projesi öncesi ve sonrası suç oranlarındaki değişimin incelenmesi
Analysis of the change in the crime ratios before and after the urban transformation project in the old tannery region of Uşak
- Tez No: 676763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kentlerdeki mekansal büyüme ile birlikte kent içinde kalan eski sanayi ve fabrika alanlarının, kent mekanı ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik olarak, kentsel dönüşüm uygulamaları aracılığıyla yeniden planlanması söz konusu olmaktadır. Ancak günümüzde kentsel dönüşüm uygulamaları büyük ölçüde mekansal dönüşümden ibaret kalmaktadır. Bu sebeple kentsel dönüşüm uygulamaları mevcut bazı problemlere çözüm getirirken beraberinde birtakım yeni problemlere de sebebiyet vermektedir. Söz konusu günümüz problemlerinden biri de kentsel alanda işlenen suçlardır. Bu çalışmada, Uşak İli Eski Tabakhane Bölgesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında, uygulama öncesi ve sonrası suç oranlarındaki değişimler incelenmiştir. Çalışma süresince birden fazla yöntem kullanılmıştır. Konu ile ilgili literatür taraması yapılmış, ardından anket çalışması ve yerinde saha incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Uşak Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Kentsel Dönüşüm Bürosundan ve Uşak İl Emniyet Müdürlüğünden birtakım bilgi, belge ve veriler temin edilmiş, istatistiki T testi yapılmıştır. Araştırma sonucu bulgular değerlendirildiğinde, kentsel dönüşüm uygulaması ile birlikte Uşak İli Eski Tabakhane Bölgesinde işlenen suç oranlarında bir azalışın olduğu tespit edilmiş ve bu suç oranlarının azalma eğilimini devam ettireceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Together with spatial growth in cities, the old industry and factory areas remaining in the city are rescheduled through urban conversion applications in order to remove the needs of urban space. However, today's urban transformation applications are mostly composed of spatial transformation. For this reason, while urban transformation applications bring solutions to some existing problems, they also cause some new problems. One of the present problems is the crimes committed in the urban area. In this study, the changes in the crime rates before and after the urban transformation in Uşak Old Tannery Area were examined. More than one method was used during the study. The subject has been scanned on the subject, followed by survey studies and on-site field examinations. In addition, some information, documents and data were obtained from Uşak Municipality's Urban Transformation Bureau and Uşak Provincial Police Department, and a statistical T test was conducted. When the findings of the research were evaluated, it was determined that there was a decrease in the crime rates committed in the Old Tannery Area of Uşak with the implementation of urban transformation and it was predicted that these crime rates would continue to decrease.