Bir tekstil fabrikasında ısı enerjisi dağılımının optimizasyonu
  1. Tez No: 67677
  2. Yazar: MAHMUT AYDIN MAYDAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİDDİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Öz Bu tez çalışmasında, bir tekstil fabrikasının ısı enerjisi dağıtım sisteminin mevcut durumu ve optimize edildiği durumdaki tesisat dizaynı ile sıcak atık suyun tasarrufu ele alınmıştır. Ayrıca, optimizasyon ve tekstilde kurutma, terbiye konularında yeterli bilgi verilmiş olup; fabrika içindeki somut çalışmalardan örnekler, hesaplar sunulmuştur. Bunun yanısıra buhar ve ısı transferi yağı sistemlerinde karşılaşılabilecek sorunlara karşı optimum tesisat dizaynı kriterleri ve örnekleri de verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Optimization of Heat Energy Distribution in A Textile Factory ABSTRACT In this thesis work, heat distribution through the textile factory, optimized pipe line design and recovered energy from hot wasted water through out the textile factory like a feedback systems are concluded. Moreover, the optimization and subjects of the textile finishing processes which are named shrinking, stretching and dyeing of the fabrics are given like a know-how. Sample works and calculations in the textile factory are presented. Also, the fundamentals of optimum piping designs and samples which are faced to problems in heat transfer oil and steam distribution systems have been offered through the thesis work. Optimization Heat Distribution Piping Design Steam Pressure Loss Thermal Cracking Heat Transfer Oil Heat Recovery Waste Water Stenter Steam Trap Keywords V