Acil servis ve yoğun bakım hemşirelerinin çalışma ortamlarının hasta güvenliği tutumuna etkisi
Impact of emergency department and intensive care nurses' working environments on patient safety attitude
  1. Tez No: 676772
  2. Yazar: EMRE DOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYGÜL KISSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş: Sağlıklı çalışma ortamı hasta güvenliğini sağlamada önemli bir unsurdur. Hemşirelerin çalışma sahasında daha verimli çalışma ortamlarının sağlanması, hasta güvenliği ve hemşireler açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışma ortamının hemşireler tarafından nasıl algılandığı ve hasta güvenliği tutumuna etkisinin ölçülmesi, hemşirelik bakım süreçleri ve hasta sonuçları için önemlidir. Amaç: Bu çalışmanın amacı acil servis ve yoğun bakım servis hemşirelerinin çalışma ortamlarının hasta güvenliği tutumuna etkisini belirlemektir. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel tipte olan çalışmanın örneklemini Çorum İli Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis ve Yoğun Bakım Servislerinde çalışan, araştırmayı katılmayı kabul eden 71 hemşire oluşturmuştur. Veriler hemşirelere yönelik“Hemşire Tanıtım Formu”,“Çalışma Ortamı Ölçeği”ve“Hasta Güvenliği Tutumu Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS-20 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U-testi, Anova, Kruskal Wallis ve Spearman Korelasyon testleri kullanılmış olup, p < 0,05 ise sonuçlar anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 31,89±7,13 iken %52,1'i kadın, %47,9'u erkek, %54,9'u mesleğini isteyerek seçmiş, %60,6'sı çalıştığı klinikten memnun, %53,5'i ayda 9 ve üzerinde nöbet tutmaktadır. Katılımcıların Çalışma Ortamı Ölçeği toplam puan ortalaması 86,69±13,01 ve Hasta Güvenliği Tutumu Ölçeği toplam puan ortalaması 145,55±21,71'dir.
Özet (Çeviri)
Introduction: A healthy working environment is an important element in ensuring patient safety. Providing more efficient working environments in the workplace of nurses is of great importance in terms of patient safety and nurses. How the working environment is perceived by nurses and its effect on patient safety attitude are important for nursing care processes and patient outcomes. Aim: The aim of this study is to determine the effect of the working environments of emergency and intensive care unit nurses on patient safety attitude. Method: The sample of the study, which is a descriptive cross-sectional type, consisted of 71 nurses working in the Erol Olçok Training and Research Hospital Emergency Service and Intensive Care Services in Çorum and agreeing to participate in the study. The data were obtained by using the“Nurse Introduction Form”,“Work Environment Scale”and“Patient Safety Attitude Scale”for nurses. SPSS-20 package program was used to evaluate the data.