Post vision 2023: Scenario development and systems design for Turkey energy sector till 2033
2023 ötesi vizyon: Türkiye enerji sektörü için 2033'e kadar senaryo geliştirme ve sistem tasarımı
- Tez No: 676773
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SADIKOĞLU, PROF. DR. MEHMET MELİKOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Enerji, Econometrics, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Türkiye halihazırda kendi elektrik talebinin \%61,2'sini karşılamaktadır. Ancak Türkiye'nin enerji talebi dünya ortalamasına göre daha hızlı artmaktadır. Sonuç olarak Türkiye enerji verimliliği ve güvenliği ile ilgili hedeflerine ulaşmak için yatırımlarına devam etmektedir. Yenilenemeyen enerji kaynakları, yenilenebilir alternatiflere göre giderek daha pahalı hale geldiğinden ve henüz ülkede kullanılmadığından, yenilenebilir enerji Türkiye'de hakim enerji kaynağı olacaktır. Bu nedenle, bu çalışmada ağırlıklı olarak Türkiye'nin yenilenebilir enerji sektörü için strateji geliştirmeye odaklanılmıştır. Bu çalışmada, 2023'ün ötesi incelenmiş, farklı teknoloji maliyeti ve yatırım yeteneği senaryolarını göz önünde bulundurarak ülke için ulaşılabilir 2033 yenilenebilir enerji hedefleri belirlenmiştir. Bu çalışmada ilk olarak, düşük, ortalama ve yüksek maliyet senaryoları dikkate alınarak güncel seviyelendirilmiş elektrik maliyeti (LCOE) projeksiyonları yapılmıştır. Daha sonra, LCOE'yi toplam sermaye yatırımı (TCI) ile doğrudan ilişkilendiren ve makro-ekonomik hesaplamalar için yeterli olduğu gösterilen matematiksel ilişkiler inşa edilmiştir. Ortalama LCOE maliyet verilerini bölgeselleştirmek ve münferit projelerin ekonomik verimliliğini değerlendirmek için kullanılabilen ekonomik bir faktör tanımlanmış ve ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu çalışmada bazı bölgesel ekonomik faktörler hesaplanmış ve bu faktörün elde edilme yöntemi anlatılmıştır. Daha sonra tüm bu sonuçlardan yararlanılarak Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasite değişiklikleri düşük, orta ve yüksek yatırım senaryoları için simüle edilmiştir. 2019 elektrik kapasitesi, tahmini 2033 kapasiteyle karşılaştırılmıştır. Son olarak, bu kapasitelerin ulaşılabilirliği tartışılmış ve araştırmacılar ve politika yapıcılar tarafından kullanılmak üzere 2033 yenilenebilir enerji hedefi için öneriler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey currently provides 61.2% of its electricity demand. But, Turkey's energy demand increases at a faster rate when compared to the world average. As a result, Turkey continue its investments in order to achieve its goals regarding the energy efficiency and security. Since the non-renewable energy sources become more and more expensive compared to the renewable alternatives, and not yet utilized in the country, renewable energy will be the predominant source of energy in Turkey. Thus, in this study, we mainly focused on developing strategies for Turkey's renewable energy sector. We have looked beyond 2023, and determined attainable 2033 renewable energy targets for the country, by considering different technology cost and investment ability scenarios. In this study, firstly, up-to-date levelized cost of electricity (LCOE) projections are conducted considering the low cost, average cost, and high cost scenarios. Then, mathematical relations which directly link LCOE with the total capital investment (TCI) are constructed, which are shown to be sufficient for macro-economic calculations. An economical factor is defined and explained in detail, which can be used to regionalize the average LCOE cost data, and to evaluate the economic efficiency of individual projects. Some regional economical factors evaluated in this work, while the obtainment of the factor is explained. Then, by utilizing all these results, Turkey's renewable energy capacity changes are simulated for low, medium, and high investment scenarios. The electricity capacity of 2019 is compared to the estimated 2033 capacities. Finally, the attainability of these capacities were discussed, and suggestions for 2033 renewable energy targets were produced to be used by researchers and policymakers.