Bisfenol A tayini için elektrokimyasal sensör hazırlanması
Preparation of an electrochemical sensor for determination of bisphenol A
- Tez No: 676771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ZEKİ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, bisfenol A (BPA) tayini için nikel ferrit-indirgenmiş grafen oksit (NiFe2O4-rGO) nanohibrid ile modifiye edilmiş perde baskılı elektrot (SPE) kullanılarak bir elektrokimyasal sensör hazırlanmıştır. NiFe2O4-rGO nanohibrid ile modifiye edilmiş SPE elektrot kullanılarak 0,1 M pH 7,4 fosfat tampon çözeltisi (PBS) içindeki BPA'nın elektrokimyasal cevabı, diferansiyel puls voltametrisi (DPV) ve dönüşümlü voltametri (CV) teknikleriyle incelenmiştir. Biriktirme süresi, biriktirme potansiyeli ve pH'ın hazırlanan sensörün akım cevabı üzerindeki etkisi detaylı olarak incelenmiştir. DPV sonuçlarına göre, hazırlanan sensör 10 nM gözlenebilme sınırı ve 0,6132 μA μM−1 duyarlılık ile 0,05-25 μM (R2 = 0,9976) BPA konsantrasyon aralığında lineer cevaplar göstermiştir. Fenol, hidrokinon (1,4-dihidroksibenzen), katekol (1,2-dihidroksibenzen) ve bazı iyonların (Na+, Mg2+, Zn2+, Cl‾, ve NO3‾) hazırlanan sensörün akım cevabı üzerindeki girişim etkisi de BPA içeren 0,1 M pH 7,4 PBS'de araştırılmıştır. Ayrıca, hazırlanan sensörün gerçek numuneye uygulanabilirliğini değerlendirmek amacıyla bir polikarbonat su ambalajı örneğinde BPA tayini için NiFe2O4-rGO/SPE'nin akım cevapları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In work, an electrochemical sensor was prepared using reduced graphene oxide-NiFe2O4 nanohybrid modified screen printed electrode (SPE) for BPA detection. The electrochemical response of BPA in 0.1 M pH 7.4 phosphate buffer solution (PBS) at reduced graphene oksit-NiFe2O4 nanohybrid modified SPE was examined by differential pulse voltammetry (DPV) and cyclic voltammetry (CV) techniques. The effect of accumulation time, accumulation potential and pH on the current response of the proposed sensor was studied in detail. According to the DPV signals, the prepared sensor exhibited a linear response in the concentration range of 0.05-25 μM BPA (R2 = 0.9976) with a detection limit of 10 nM and a sensitivity of 0.6132 μA μM−1. The effects of possible interferents such as phenol, hydroquinone (1,4-dihydroxybenzene), catechol (1,2-dihydroxybenzene) and some inorganic ions (Na+, Mg2+, Zn2+, Cl‾, and NO3‾) on the current response of the proposed sensor were also examined in 0.1 M pH 7.4 PBS solution containing BPA. In addition, in order to evaluate the applicability of the prepared sensor to the real sample, the current responses of NiFe2O4-rGO/SPE to detect BPA in a polycarbonate water package sample were examined.