Şahsi cezasızlık sebepleri
Personal reasons for impunity
- Tez No: 676790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Şahsi cezasızlık sebepleri; tipiklik, hukuka aykırılık ve kusurluluk incelemesinden sonra geniş anlamda tipikliğin içerisinde cezalandırılabilirliğin diğer şartlarında ele alınmaktadır. Şahsi cezasızlık sebeplerinin suç teorisi içindeki konumu; fiilin haksızlık muhtevasını devam ettirmesi, fiile karşı hukuka uygunluk nedenlerinden ve haksız tahrikten yararlanılabilmesi, sebeplerin kasttan bağımsız olması, hata hükümlerinin uygulanamaması, faile ceza verilmese de güvenlik tedbirine ve tazminata hükmedilebilmesi, idari yaptırım kararı verilebilmesi sonuçlarını doğurmaktadır. Şahsi cezasızlık sebeplerinin sistematik olarak düzenli bir biçimde incelenmesi mümkün değildir. Anayasada ve Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen şahsi cezasızlık sebeplerinin gerekçeleri birbirinden farklılık arz etmektedir. Yasama sorumsuzluğu niteliğindeki şahsi cezasızlık sebebine yer verilmesindeki amaç, parlamenterlerin yasama faaliyetini özgürce icra edebilmeleri iken; malvarlığına karşı suçlara yönelik şahsi cezasızlık sebebi, devletin aileye müdahalesini en aza indirmek ve aile içi barışı korumaktır. Taksirli suçlara özgü şahsi cezasızlık sebebine, cezanın özel önleme amacı ortadan kalkmış olduğundan dolayı yer verilmiştir. Adliyeye karşı işlenen suçlara yönelik şahsi cezasızlık sebebi, nemo tenetur ilkesi temellidir. Bazı suçlarda şahsi cezasızlık sebebinin varlık nedeni ise failin öncül suça iştirak etmiş olmasıdır. Şahsi cezasızlık sebeplerinin varlığı halinde, cezalandırma ile güdülen amaç hâsıl olmayacağından kanun koyucu izlediği suç siyaseti gereği, faili cezalandırmama yönünde takdir yetkisini kullanmıştır. Şahsi cezasızlık sebeplerinin varlığı halinde savcıya kovuşturmaya yer olmadığı kararı verme imkânı tanınmıştır. Cumhuriyet savcısı, takdir yetkisini kamu davasını açmak yönünde kullanmış ve olay mahkeme önüne gelmiş ise verilecek hüküm, ceza verilmesine yer olmadığı kararıdır
Özet (Çeviri)
Personal reasons for impunity; after the examination of typicality, illegality and culpability, it is dealt with in the broad sense of typicality in other conditions of punishability. The position of personal impunity reasons within the theory of crime are the continuation of the unfairness of the act, the ability to benefit from the reasons for compliance with the law and unjust provocation, the independence of the reasons from the will, the failure to apply the provisions of the error, the judgment of security measures and compensation even if the perpetrator is not punished, and the decision of administrative sanction. It is not possible to systematically examine the reasons for personal impunity on a regular basis. The reasons for personal impunity regulated in the Constitution and the Turkish Penal Code differ from each other. Legislative ımmunity the purpose of including the personal impunity reason is that the deputies can carry out their legislative activities freely. The personal reason for impunity for crimes against property is to minimize the state's intervention in the family and to preserve the peace within the family. The reason for personal impunity specific to negligent crimes has been included since the special preventive purpose of punishment has disappeared. The personal impunity for crimes against the courthouse is based on the principle of nemo tenetur. The reason for the existence of personal impunity in some crimes is that the perpetrator has participated in the premise crime. In the presence of personal impunity reasons, since the purpose pursued by punishment will not be achieved, the legislator used his discretion not to punish the perpetrator due to the crime policy he followed. In case of personal impunity reasons, the prosecutor was given the opportunity to decide not to prosecute. If the public prosecutor has used his discretion to file a public lawsuit and the case has come before the court, the verdict is that not to ımpose a penalty.