Türk Ceza Hukukunda şahsi cezasızlık sebepleri
Reasons of personal impunity in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 731583
  2. Yazar: SERDAR RAVİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hukuk kuralları, sonucu yaptırıma bağlanan ve devlet tarafından gözetilen toplumsal ilişkileri düzenleme aracıdır. Hukuk düzeninin yasakladığı fiillerin işlenmesi suçları oluşturur ve suçların yaptırımı cezalardır. Hangi fiillerin suç oluşturduğu ve karşılığında hangi cezaların verileceği kanunlarla belirlenir. Ancak bazı durumlarda izlenen suç siyaseti gereğince, suç oluşturan fiillerin cezalandırılmamaları söz konusu olur. İşlenen fiil kanuni tipe uygun ve hukuka aykırı olduğu yani suç niteliği taşıdığı halde, failin kişisel durumu, özellikleri ve ilişkileri nedeniyle cezalandırılamamasını sonuçlayan hukuki kavrama şahsi cezasızlık sebepleri denilmektedir. Türk Ceza Hukukunda yer alan şahsi cezasızlık sebeplerinin kaynağını Türk Ceza Kanunu, Anayasa ve bazı uluslararası antlaşmalar oluşturmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde; şahsi cezasızlık sebebi kavramı, düzenlenme gerekçeleri ve suç teorisi içerisindeki konumundan, ikinci bölümünde; şahsi cezasızlık sebeplerinin ceza hukuku ve ceza muhakemesi bakımından ortaya çıkardığı sonuçlar ve benzer kavramlarla olan ilişkisinden, üçüncü bölümünde ise; Türk Ceza Kanunu ile Anayasada yer alan şahsi cezasızlık sebeplerinden ve uluslararası antlaşmaların ortaya çıkardığı özel durumlardan bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Legal rules are a means of regulating social relations that are sanctioned and watched over by the state. The committing of the acts prohibited by the legal order constitutes the crimes and the sanctions are the penalties. Which acts constitute a crime and which punishments will be given in return are determined by the laws. However, in some cases, in accordance with the crime policy followed, it is possible that the acts that constitute a crime are not punished. The legal concept that results in the perpetrator not being punished due to his personal situation, characteristics and relationships is called personal impunity reasons, even though the act committed is in accordance with the legal type and unlawful. The sources of personal impunity in the Turkish Criminal Law are the Turkish Penal Code, the Constitution and some international treaties. In the first part of our study; the concept of personal impunity, the reasons for its regulation and its position in crime theory, in the second part; from the consequences of personal impunity in terms of criminal law and criminal procedure and its relation with similar concepts, in the third part; the reasons for personal impunity in the Turkish Penal Code and the Constitution and the special situations brought about by international agreements will be mentioned.