Şahsi cezasızlık sebepleri ve cezada indirim yapılmasını gerektiren şahsi sebepler
Personal grounds for excluding criminal responsibility and personal reasons that require reduction of punishment
  1. Tez No: 795545
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİRAL BAKIRMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Kural olarak bir hareketin tipe uygun ve hukuka aykırı olduğunun tespit edilmesinin ardından, fail tarafından kusurlu olarak icra edildiğinin belirlenmesi cezalandırma için yeterlidir. Ancak kanun koyucu bazı özel sebeplerin varlığı durumunda faili cezalandırmama veya cezada indirim yapma yolunu tercih etmiştir. Çalışmamızın konusunu bu sebeplerden şahsi cezasızlık sebepleri ve cezada indirim yapılmasını gerektiren şahsi sebepler oluşturmaktadır. Bu kapsamda ilgili sebeplerin kavramsal ve tarihsel gelişimi, türleri, hukuki niteliği, suç sistematiği içindeki yeri, Türk Ceza Kanunu'ndaki, Anayasa'daki ve uluslararası hukuktaki örnekleri, benzer kurumlarla karşılaştırılması, ceza ve ceza muhakemesi hukuku ile özel hukuktaki sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a rule, it is adequate for punishment to determine that a typical and illegal act was commited by a culpable perpetrator. However, in case of some special reasons, the legislator prefers not to punish the perpetrator or to reduce the penalty. The subject of our study consists of personal grounds for excluding criminal responsbility and personal reasons that require reduction of punishment. In this context, the conceptual and historical development, types, legal nature, placement in the crime system, examples in the Turkish Penal Code, the Constitution and international law, comparison with similar institutions, consequences in criminal and criminal procedure law and private law are discussed.