Computer simulation of the coulombic kink chain related to snoekkoster peak in body centered cubic metals
  1. Tez No: 6768
  2. Yazar: FARUK ŞAHİN ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK ÖMER OĞURTANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
HACİM MERKEZLİ KÜBİK METALLERDE COULOMB TÜRÜ KİNK ZİNCİRLERİNİN SNOEK-KÖSTER MAKSİMALARINA BA?LI OLARAK BİLGİSAYAR SİMULASYüNU Öner, Faruk Şahin Mühendislik Fakültesi Metalürji Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Tarık Ömer Oğurtanı 71 Sayfa, Haziran - 1989 ÖZET Bu araştırmada doğrusal olmayan güç kaybı yaratan paraelastik arayer atomları ile ilgili soğuk işlem iç sürtünme maksimalarının şiddet ve konumları Coulomb türü kink zincirlerinin bilgisayar modelleme- si yoluyla çalışılmıştır. İç sürtünme ile ilgili makro model doğrusal olmayan ikinci de rece diferensiyel denklemler ile ifade edilmektedir. Bu araştırmada gerekli hassasiyeti sağlamak için beşinci derece altıncı kademe Runge-Kutta / Adam Moulton tekniği kullanılmıştır. Sonuçlar sönüm kapasitesine (Q '*?.) karşı normalize edilmiş gev şeme frekansı olarak elde edilmiştir. Doğrusal olmayan bu tür problem literatürde ilk kez çalışılmaktadır. Anahtar Sözcükler : İç sürtünme, maksima, doğrusal olmayan sistemler, sönüm kapasitesi. IV ^A;^«U£v
Özet (Çeviri)
COMPUTER SIMULATION OF THE COULOMB I C KINK CHAIN RELATED TO SNOEK-KOSTER PEAK IN BODY CENTERED CUBIC METALS öner Faruk Şahin Faculty of Engineering Department of Metallurgical Eng ineer ing, M. S. Thesis Supervisor : Prof.Dr Tank Ömer Ogurtanı 71 Pages, June 1989 ABSTRACT In this study the strength and position of the cold-work internal friction peaks associated with the nonlineariy power dissipating paraelastic inters t i t ial s have been investigated by the numerical solution of the Coulombic kink chain. The macroscopic model of internal friction is described by a set of non-linear second order differential equations. In this investigation. the accurate Runge-Kutta fifth order six stage/Adam Moulton method is used. The results are plotted as damping capacity, Q versus normalized relaxation frequency. This type of non-linear problem is studied first time in 1 i terature. Key words : Internal f r ict ion, peak, non 1 inear systems,' damping capacity. iii