Study of internal friction by computer simulation using coulombic Kink Chain model
Kulombik kink zinciri modeli kullanılarak iç sürtünmenin bilgisayarla canlandırma yoluyla incelenmesi
- Tez No: 12823
- Danışmanlar: PROF.DR. TARIK Ö. OĞURTANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
KULOMBIK KINK ZİNCİRİ MODELİ KULLANILARAK İÇ SÜRTÜNMENİN BİLGİSAYARLA CANLANDIRMA YOLUYLA İNCELENMESİ GÜNGÖR, Mehmet Rauf Metalürji Mühendisliği Bölümü Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Tarık Ö. O?URTANI 100 sayfa, Şubat 1991 -ÖZET- İç sürtünmenin kink hareketleriyle olan ilgisini araştırmak için makro matematiksel coulombic kink zincirleri modeli kullanılarak Pascal programlama diliyle IBM mikro bilgisayarında programlar yazılmıştır. Çeşitli dış etkileyici kuvvetler altında kinklerin hareketlerini izleyebilmek için bilgisayarda etkileşimli bir ortam yaratılmıştır. Kink hareketlerindeki iç sürtünme mekanizmalarının incelenmesi için enerji kaybı grafikleri ile birlikte spektral analiz de bir araç olarak kullanılmıştır. Sonuçlar şimdiye kadar ki araştırmalarla uyum içindedir ve bu metod model ve programlama olarak geliştirilirse şu anki teoriye eklemeler yapılabilecektir. Anahtar Sözcükler : İç sürtünme, dislokasyon gevşemeleri, kink zinciri modeli, kink titreşimlerinin bilgisayarla canlandırılması. Bilim Kodu : 604-02-07 IV
Özet (Çeviri)
STUDY OF INTERNAL FRICTION BY COMPUTER SIMULATION USING COULOMBIC KINK CHAIN MODEL GÜNGÖR, Mehmet Rauf Department of Metallurgical Engineering Middle East Technical University H. S. Thesis Supervisor : Prof. Dr. Tarik Ö. O?DSTANI 100 pages, February 1991 -ABSTRACT- Computer programs were written using the macro mathematical coulombic kink chain model in programming language Pascal on an IBM micro-computer to study the internal friction mechanisms related to kink motion. An interactive environment has been created in computer to watch the behaviour of kinks under various external driving forces. Spectral analysis has been used as a tool to study the mechanism of internal friction on the motion of kinks as well as power dissipation diagrams. The results are in agreement with the literature and in future, if this method is improved both in model and programming, some extrapolations to theory can be done. Keywords : Internal friction, dislocation relaxations, kink chain model, computer simulation of kink vibrations. Science Code : 604-02-07 III