Evaluating the impact of carbon footprint in electric rail transit system - by potential recuperative regenerative braking energy
Elektrikli kent içi raylı ulaşım sisteminde karbon ayak izinin etkisinin değerlendirilmesi - potansiyel rejeneratif frenleme enerjisi kullanımı
  1. Tez No: 676801
  2. Yazar: YASAMAN FARZAMBEHBOUDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN KALENDERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; elektrikle çalışan demiryolu sistemlerine genel bir bakış sağlamak, şehir içi elektrikli raylı sistemlerdeki enerji verimliliği yöntemlerini analiz etmek, potansiyel rejeneratif fren enerjisi miktarını hesaplamaktır. Bunun yanında yolcu istasyonlarının çatılarına kurulan güneş panellerinden elde edilen enerji miktarını hesaplamak ve elde edilen rejeneratif enerji ile güneş panelinden elde edilen enerjinin toplamlarına göre belirlenen raylı sistem hattından salınan karbon miktarında yapılabilecek düşüşü hesaplamaktır. Öncelikli olarak aracın dinamik verileri ve hat geometrisine dair parametrelere göre hattın hız profili oluşturulur. Daha sonra matematiksel model MATLAB programına m-file formatında aktarılarak raylı sistem hattının matematiksel olarak simüle edilmesi sağlanır. Buradan raylı sistemin toplam enerji tüketim sonuçları ve potansiyel rejeneratif frenleme enerji miktarı elde edilir. Daha sonra yolcu istasyonlarına konulabilecek miktardaki güneş panellerinden elde edilen güneş enerjisi potansiyeli belirlenir ve temiz enerji olarak sisteme katkısının potansiyeli belirlenir. Elde edilen potansiyel rejeneratif enerji ve potansiyel güneş enerjisi toplamına göre CO2-eq hesaplamalarında karbon ayak izi hesaplamaları yapılmaktadır. Bu çalışmada kullanılan veriler gerçek raylı sistemler hattında kullanılan verilere yakın verilerdir. Bu tez çalışmasındaki amaç hali hazırda kullanılan raylı sistemlerde karbon ayak izi miktarının hesaplanması için oluşturulması gereken aşamaları belirlenmek ve raylı sistemlerde yapılacak enerji geri kazanım yöntemleri ile çevreye verilecek zararın azaltılması konusunda farkındalık oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to provide an overview on electric-powered railway transit systems and analyzing the energy efficiency methods on electrical urban passenger railway vehicles and calculation of carbon savings obtained from potential regenerative braking energy and PV solar power plant installed on passenger station rooftops. In this sense, first of all the quantitative model is proposed. The speed profile of the line created based on the vehicle dynamic data and line geometry parameters. Then, the mathematical model is successfully simulated as m-file by MATLAB program. Afterwards, the results of total energy consumption and amount of potential recuperative regenerative braking energy are used in CO2-eq calculations. Later, the potential of solar energy is determined for the line and potential of its contribution in the system as clean energy is specified. The economic and environmental impacts of recuperative RB energy and clean solar energy are described in details. Also, the possibility of usage and optimization studies for future works are explained.