Preparation and characterization of fast-dissolving desloratadine oral film for geriatric use
Geriatrik kullanım için hızlı çözünen desloratadin oral film hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 676855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, geriatride alerjik semptomları tedavi etmek için hızlı parçalanma süresi ve uygun mekanik mukavemete sahip 5 mg desloratadin yüklü ağızda dağılan film (ODF) geliştirmek ve hasta uyumunu ve rahatlığını artırmaktır. Film oluşturucu ajan olarak hidroksipropil metilselüloz (HPMC), polivinil alkol ve Eudragit RS 100 kullanılmıştır. HPMC, film oluşturma yeteneği, şeffaflık ve yapışkanlık açısından en iyi polimerlerden olduğu için tercih edilmiştir. Plastikleştirici olarak polietilen glikol 400 ve gliserol (Gly) kullanılmıştır. Etkin madde yüklü formülasyonlar, farklı oranlarda HPMC ve plastikleştiriciler kullanılarak hazırlanmıştır. Elde edilen filmler parçalanma süresi, katlanma dayanıklılığı, yüzey pH'sı, ağırlık değişimi, kalınlık, taramalı elektron mikroskobu kullanılarak yüzey morfolojisi değerlendirmesi, etkin madde mikra tayini, içerik tekdüzeliği, nem kaybı, nem alımı, ilaç-eksipiyan uyumluluğu için fizikokimyasal karakterizasyon açısından değerlendirilmiştir. Seçilen tüm filmler 14 saniyeden daha kısa sürede parçalanmıştır. Filmlerin çoğu, 100'den büyük bir katlanma dayanıklılığı değeriyle iyi mekanik özellikler sergilemiştir. Seçilen filmlerin çoğunda ağırlık, kalınlık ve etkin madde miktarında tekdüzelik elde edilmiştir. Yüzey pH'sı kabul edilebilir aralık içinde bulunmuştur (6.4-6.8). Tüm filmlerde önemli bir nem kaybı olmamasına rağmen, plastikleştirici olarak Gly içeren filmlerde nem alımı çekme meydana gelmiştir. Filmlerde pürüzsüz bir yüzey elde edilmiş ve etkin madde-eksipiyan uyumluluğu kanıtlanmıştır. Geleneksel çözünme testi aparatı kullanılarak ağız boşluğu fizyolojik koşullarının simüle edilmesiyle ilişkili zorluklar nedeniyle tüm filmler için çözünme testi yapılamamıştır. Bununla birlikte, ilacın % 87'inden fazlasının 4. dakikada salındığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop 5 mg desloratadine orodispersible film (ODF) with fast disintegration time and suitable mechanical strength to treat allergic symptoms in geriatric and to increase patient compliance and convenience. Hydroxypropyl methylcellulose (HPMC), polyvinyl alcohol, and Eudragit RS 100 were used as the film forming agent. HPMC was selected for further studies for being the best in terms of film forming ability, transparency, and lack of stickiness. Polyethylene glycol 400 and glycerol (Gly) were used as the plasticizers. Many batches of films with drug were prepared using different ratios of HPMC and plasticizers. The resultant films were evaluated for disintegration time, folding endurance, surface pH, weight variation, thickness, surface morphology using scanning electron microscopy, drug content, content uniformity, moisture loss, moisture uptake, drug-excipient compatibility using differential scanning calorimetry and fourier transform infrared spectroscopy, and dissolution. All the selected films started to disintegrate in less than 14 seconds. Most films exhibited good mechanical properties with a folding endurance value greater than 100. The uniformity in weight, thickness, and drug content in most of the selected films were obtained. Surface pH was within the normal range (6.4-6.8). Although there was no significant moisture loss in all films, moisture uptake has occurred in the films containing Gly as plasticizer. A smooth surface of the films was obtained and drug-excipient compatibility has been proved. The dissolution test wasn't done for all films due to the challenges associated with simulating the oral cavity physiological conditions using the conventional dissolution test apparatuses. However, more than 87% of the drug was released by the 4th minute.