Triamsinolon asetonit içeren oral hızlı çözünen filmformülasyonları ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of fast dissolvingtriamcinolone acetonide oral film
  1. Tez No: 881886
  2. Yazar: SAMİ AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM AKYIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel taşıyıcı sistemlere uyuncu olmayan hastaların uyuncunu ve rahatlığını artırarak oral ülserasyonları tedavi etmek için hızlı parçalanma süresi ve uygun mekanik özelliklere sahip 5 mg triamsinolon asetonit içeren oral hızlı çözünen film (OHÇF) formülasyonu geliştirmek ve kararkterizasyonlarını yapmaktır. Optimum formülasyonda film oluşturucu ajan olarak hidroksipropil metilselüloz (HPMC), plastikleştirici olarak polietilen glikol 400 (PEG400) ve yüzey etkin madde olarak Tween 80® kullanılmıştır. HPMC, film oluşturma yeteneği, şeffaflık ve yapışkanlık özelliklerinde dolayı tercih edilirken etkin madde içeren birçok film, farklı oranlarda HPMC ve plastikleştiriciler kullanılarak hazırlanmıştır. Elde edilen filmler parçalanma süresi, katlanma dayanıklılığı, yüzey pH'sı, ağırlık değişimi, şeffaflık, gerilme direnci, kalınlık, yüzey morfolojisi, etkin madde miktar tayini, etkin madde salımı, içerik tekdüzeliği, nem kaybı, nem alımı, etkin madde-eksipiyan uyumluluğu açısından değerlendirilmiştir. Başarı ile hazırlanan formülasyonlar 23 saniyeden daha kısa sürede parçalanmıştır. Formülasyonların pek çoğu, 172'den büyük bir katlanma dayanıklılığı değeriyle iyi mekanik özellikler sergilemiştir. Farklı karakterizasyon çalışmalarından başarı ile çıkan B formülasyonu optimum formülasyon olarak seçilmiş ve etkin maddeninn %79'undan fazlası 1. dakikada salınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop and characterize an oral rapid dissolving film (ODF) formulation containing 5 mg triamcinolone acetonide with a rapid disintegration time and appropriate mechanical properties to treat oral ulcerations by increasing the compliance and comfort of patients who are not compliant with traditional carrier systems. In the optimum formulation, hydroxypropyl methylcellulose (HPMC) was used as the film-forming agent, polyethylene glycol 400 (PEG400) as the plasticizer and Tween 80® as the surfactant. While HPMC is preferred due to its film-forming ability, transparency and adhesive properties, many films containing active substances have been prepared using HPMC and plasticizers in different ratios. Obtained films disintegration time, folding strength, surface pH, weight change, transparency, tensile strength, thickness, surface morphology, active ingredient quantification, active ingredient release, content uniformity, moisture loss, moisture uptake, active ingredient-excipient compatibility. was evaluated in terms of Successfully prepared formulations were disintegrated in less than 23 seconds. Most of the formulations exhibited good mechanical properties with a folding strength value greater than 172. Formulation B, which was successful in different characterization studies, was chosen as the optimum formulation and more than 79% of the active substance was released in the 1st minute.