Ağızda hızlı dağılan tablet formülasyonlarının hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of orally fast disintegrating tablet formulations
- Tez No: 225720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ TAKKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ağızda dağılan/çözünen tabletler dil üzerine yerleştirildiklerinde tükrükte dağılarak/çözülerek su gerekmeksizin yutulabilen katı ilaç şekilleridir. Ağızda dağılan/çözünen tabletler toplumun önemli kısmı tarafından özellikle klasik tabletleri yutma güçlüğü çeken yaşlılar, çocuklar ve psikiyatrik hastalar tarafından kullanılmaktadırBu çalışmanın amacı ağızda hızlı dağılabilen ondansetron tabletlerini ucuz ve kolay bir yöntem olan doğrudan basım yöntemi ile hazırlamaktırKrospovidon, L-HPC LH-22® ve poloksamerler ağızda dağılan tablet hazırlamak için kullanılmıştır. Kanser tedavisinde, kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda bulantı ve kusmalarda oldukça sık kullanılan ondansetron hidroklorür ise etkin madde olarak kullanılmıştırAğızda dağılan tabletler doğrudan basım ve yaş granülasyon yöntemi ile hazırlanmışlardır. Tabletin dağılma zamanı USP monografında belirtildiği şekilde tayin edilmiştir. In vitro çözünme hızı çalışmaları distile suda palet yöntemiyle yapılmıştır. Ağızda dağılan tabletlere ait porozite, sertlik, dağılma zamanı ve çözünme hızı gibi özellikler incelenmiştir. Hazırlanan tabletlerin çözünme hızı ve dağılma zamanı sonuçları Zofran Zydis® referans ürünle karşılaştırılmıştırDoğrudan basım yöntemi ile hazırlanan formülasyonların yaş granülasyon yöntemiyle hazırlanan formülasyonlara göre daha iyi dağılma zamanı ve çözünme hızı profilleri gösterdiği bulunmuşturKrospovidon ve L-HPC LH-22®'nin doğrudan basım yöntemiyle hazırlanan ağızda dağılan tabletler için uygun dağıtıcılar olduğu ve poloksamer 407 ve poloksamer 188'in ise doğrudan basım yöntemiyle ağızda dağılan tablet formülasyonları hazırlamak için iyi bir ıslanma ajanı olarak kullanılabileceği bulunmuştur. Yaş granülasyon yöntemiyle hazırlanan formülasyonlarda ise bağlayıcı çözeltisinin konsantrasyonundaki artışın etkin madde salımı üzerine önemli bir etkisinin olmadığı gözlenmiştirYapılan çalışmalar sonucunda basit ve ucuz bir yöntemle hazırlanan F1 formülasyonunun bir dakikadan kısa bir süre içinde dağılıp çözündüğü ve aynı zamanda üretim ve ambalajlamaya dayanıklı, yeterli sertliğe sahip olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada geliştirilen F1 formülasyonunun liyofilizasyon metodu ile üretilen Zofran Zydis® referans ürününe alternatif olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapidly disintegrating/dissolving tablets (RDT) are solid dosage forms that allowed to disperse/dissolve in the saliva and then swallowed without need of water when they are placed in the mouth. Rapidly disintegrating/dissolving tablets are appreciated by a significant segment of the population, particularly children, elderly and psychiatric patients who have difficulty swallowing conventional tabletsThe aim of this study was to develop rapidly disintegrating tablet formulation of ondansetron by direct compression which is a convenient and cheap manufacturing methodCrospovidone, hydroxypropyl cellulose and poloxamers were used to prepare rapidly disintegrating tablets. Ondansetron hydrochloride which is a widely used to prevent nausea and vomiting after cancer chemotherapy and radiotherapy was incorporated into the formulationsRapidly disintegrating tablets were prepared using direct compression and wet granulation method. Disintegration time of the tablets was determined according to the USP monograph. In vitro dissolution studies were performed using the paddle method in distilled water. The properties of the rapidly disintegrating tablets, such as porosity, hardness, disintegration time and dissolution profiles were investigated. The results of the dissolution profiles and disintegration times of the tablets were compared with the Zofran Zydis® reference productIt was found that direct compression method gave better disintegration and dissolution results compared to wet granulation methodIt was observed that crospovidone and L-HPC LH-22® are good disintegrants for the tablets compressed with direct compression method. Poloxamer 407 and poloxamer 188 can be suggested as good wetting agents to prepare rapid disintegrating tablet formulations with direct compression method. The increase of the concentration of binding agent did not effect the drug release significantly from the tablets compressed with wet granulation methodIt was found that F1 formulation manufactured by simple and low-cost manufacturing process, disintegrated and dissolved less than one minute, and at the same time, possess sufficient mechanical strength so that they will withstand the course of manufacture and subsequent packaging. The F1 formulation developed in this study can be suggested as an alternative to Zofran Zydis® reference product manufactured with liyophilization method.