Fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerinin mesleğe yönelik tutumları, iletişim becerileri ve mesleklerarası öğrenmeye hazır bulunuşlukları
Physiotherapy and rehabilitation students' attitudes towards profession, communication skills and interprofessional learning readiness
  1. Tez No: 676893
  2. Yazar: BERKAN BASANÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET UFUK YURDALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırmada Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (FTR) lisans öğrencilerinin mesleklerarası öğrenmeye hazırbulunuşluk düzeylerinin ölçülmesi, mesleğe yönelik tutum ve iletişim becerileri ile mesleklerarası öğrenmeye hazırbulunuşluk düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: FTR öğrencilerinin verileri; tanımlayıcı özelliklere ek olarak İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ), Mesleklerarası Öğrenmeye Hazırbulunuşluk (MÖH) Ölçeği ve Fizyoterapistlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği (FMYTÖ)'ni içeren bir form aracılığı ile toplandı. Bulgular: Katılımcıların (n=160) yaş ortalaması (standart sapma) 21,03 (2,144) yıl; %Kadın/Erkek= 68/32 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to measure Physiotherapy and Rehabilitation (PTR) students' attitudes towards profession, communication skills and interprofessional learning readiness, and to investigate the relationships in this study. Material and Methods: Data were collected via online form that includes Communication Skills Assessment Scale (CSAS), Readiness for Interprofessional Learning Scale (RIPLS) and Attitude Scale towards the Physiotherapist Profession (ASPP) in addition to descriptives. Results: All participants (n=160) mean age(standartdeviation)= 21,03 (2,144) years; %Female/Male= 68/32.