Remisyon dönemindeki bipolar bozukluk hastalarında uyku bozukluğunun cinsel işlev üzerine etkisi
The effect of sleep disorders on sexual function in bipolar disorders in the remission period
  1. Tez No: 676894
  2. Yazar: MELİS ÜNLÜ ÇİLESİZ
  3. Danışmanlar: DR. NESRİN BUKET TOMRUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Bipolar Bozukluk (BB) remisyon dönemindeki hastalarda uyku bozukluğu ile cinsel işlev bozukluğu şiddetinin korelasyonunun araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı kliniklerde ayaktan tedavi gören, DSM-5 Yapılandırılmış Klinik Görüşmesi (SCID 5) ile BB tanısı konan, remisyon dönemindeki 100 kadın hasta ve 100 erkek hasta dahil edilmiştir. Araştırmacı tarafından hastalarla yapılan görüşmede sosyodemografik ve klinik özellikler veri formu doldurulmuş, hastalara Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HMDÖ), Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ), Kadın Cinsel Fonksiyon Ölçeği (KCFÖ), Uluslararası Erektil İşlev Formu-15 (UEİF-15) uygulanmıştır. BULGULAR: PUKİ'ye göre 'uyku bozukluğu' sıklığı %45,5, EUÖ 'ye göre 'gün içi uykululuk' sıklığı %5,5 saptanmıştır. Kadın hastalarda KCFÖ skor ortalaması 26,06 (± 5,14) olarak saptanmış olup hastaların %48'inde CİB saptanmıştır. Erkek hastalarda UEİF skor ortalaması 59,63 (± 8,34) olarak saptanmış olup hastaların %56'sında (UEİF-5) erektil işlev bozukluğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
AİM: The aim of this study was to investigate the correlation between sleep disorder and severity of sexual dysfunction in patients with Bipolar Disorder (BD) in remission. METHOD: The study included 100 female patients and 100 male patients in remission, who were diagnosed as BD with the DSM-5 Structured Clinical Interview (SCID 5), who received outpatient treatment in clinics affiliated to Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Health Practice and Research Center. The sociodemographic and clinical characteristics data form was filled out by the investigator in the interview with the patients, and the patients were given the Young Mania Rating Scale (YMRS), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI), Epworth Sleepiness Scale (ESS), Female Sexual Function Scale (FSFI) and International Erectile Function Form-15 (IEFF-15) was applied. RESULTS: The frequency of“sleep disorder”was found to be 45.5% according to PSQI and 5.5% for“daytime sleepiness”according to ESS. In female patients, the mean FSFI score was found to be 26.06 (± 5.14) and sexual disfunction was found in 48% of the patients. In male patients, the mean IEFF score was found to be 59.63 (± 8.34) and erectile dysfunction was found in 56% of the patients (IEFF-5).