Değişik branş sporcularında izokinetik kas kuvveti değerlendirmenin önemi
- Tez No: 16693
- Danışmanlar: PROF.DR. CANDAN ALGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
72 ÖZET Cybex II + izokinetik dinamometresi, izokinetik kas perfor mansını ölçen ve günümüzde çok yaygın olarak kullanılan sistemlerden birisidir. İzokinetik dinamometreler fizyotera piste sporcuların veya diğer sağlıklı kişilerin değerlendirilmesinde, egzersiz programlarından önce ve sonra yardımcı olur. Tanı, rehabilitasyon ve araştırma amacı ilede kullanılabilir (5,45,62,63). 1990-91 yılı faaliyet programı çerçevesinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bağlı Spor Eğitim Sağlık Araştırma Merkezi (SESAM)'a başvuran toplam 4 takımdan 90 erkek milli sporcunun kas kuvvetleri izokinetik olarak Cybex 11+ dina mometresi ile değerlendirilmiştir. Kas torque değerleri ile fiziksel özellikleri arasında ilişkiye bakıldığında, yaş ile bir korelasyon bulunmazken ( ra =.147), boy ve vücut ağırlığı ile bir korelasyon bulunmuştur Sırası ile ( r2 =. 517),(r2 =.601). Sağ ve sol ekstremite torque değerleri arasında istatistiksel olarak Önemli bir fark bulunmamıştır (p> 0.05). Hamistring/Quadriceps oranları spor branşlarına göre karşılaştırıldığında sağ bacakta 60° /sn hızda, sol bacakta 30"/sn hızda ve her iki bacakta 300°/sn hızda istatistiksel olarak farklılıklar göstermiştir (p< 0.05). Quadriceps/Viicut Ağırlığı ve Hamistring/Vücut Ağırlığı ile ilgili oranlara bakıldığında, spor branşları arasında istatistiksel olarak fark bulunmuştur (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
me* 73 SUMMARY Recently, Cybex II + isokinetic dynamometry is used in ;asuring isokinetic muscle performance in common. Evaluat ing athletes and other healthy people with isokinetic dynamometry, before and after exercise programs is helpful to physical therapists. Also, it is used for diagnosis, rehabilitation and research! 5, 45, 62, 63, ). Muscle strenghts of 90 male national athletes from 4 teams who participated to Sport Education, Health and Re search Center (SESAM) in junction to Ministery of Youth and Sport were evaluated with Cybex II + dynamometry isoki netically. When analysing relationship between muscle torque and physical characteristics of athletes, it was seen that was no relationship between age and muscle torque (r2=.l4 7 ), However, correlation was found between the body weights and body heights of athletes Respectively! rz =. 517),(r2=.601). Statistically, there was no difference between right and left extremity muscle torques (p> 0.05). In comparing according to sport branches, Hamistring/Quadriceps ratio had statistically differed from 60°/sec in right leg, 30“/s=sec in left leg and 300”/sec in both of them. Statistically there were significant differences between Quadriceps/Body Weight; Hamistring/Body Weight and sport branches.