Total diz artroplastinin rehabilitasyonunda CPM'in önemi
- Tez No: 16688
 - Danışmanlar: PROF.DR. Z. CANDAN ALGUN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
82 ÖZET Total diz artroplastisi, ileri derecedeki artritik durumların tedavisinde ağrıyı azaltmak, deformiteyi düzeltmek ve stabilite ile birlikte hareketliliği sağlamak için uygulanır. Total diz artroplastisinden sonra fizyoterapinin önemi ötedenberi bilinmekle beraber, gelişen artroplasti yöntemleri ile birlikte rehabilitasyonunda da yeni tedavi yöntemleri geliştirilmeye başlanmıştır. Kontrollü ve tolere edilebilir bir hareket sının içinde devamlı pasif harekete programlanan“Continuous Passive Motion”(CPM) yöntemi de son yıllarda postoperarif rehabilitasyonda güncellik kazanarak büyük oranda kabul görmüştür. Araştırmacıların bir kısmının total diz artroplastisinin rehabilitasyonunda CPM'e öncelik vermesi, bazı araştırmacılara göre ise CPM'in rehabilitasyon programı kapsamında klasik fizyoterapi ile birlikte kullanılan bir tedavi modalitesi olması yolundaki değişik görüşleri bizi böyle bir çalışmaya yöneltmiştir. Çalışmamız Şubat 1988 - Ekim 1991 yıllan arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda total diz artroplastisi uygulanan toplam 44 olgunun 48 dizi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Olgular iki grubu ayrılarak, kontrol grubundaki 21 olgunun 22 dizine sadece klasik fizyo terapi yöntemleri, deney grubundaki 23 olgunun 26 dizine klasik fizyoterapi yöntemleri ile birlikte CPM uygulanmıştır. Olgulann tedavileri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Ortopedi Ünitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızın sonuçlan tedavi sonrasında hem deney hem kontrol grubunda tüm değerlerde istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler göstermiştir. CPM'in özellikle diz hare ketliliği ve ağn yönünden beklenen üstünlüğü sağlayamaması nedeniyle deney ve kontrol gruplan arasında bu değerlerde önemli bir fark bulunamadığı halde, (P > 0.05), fonksi yonel skor ve ödemin azalması yönünden deney grubu lehine anlamlı farklar bulunmuş tur (P < 0.05). Sonuçta total diz artroplastisinin rehabilitasyonunda klasik fizyoterapi ile birlikte CPM'in kullanıldığı rehabilitasyon yönteminin, sadece klasik fizyoterapinin kullanıldığı yönteme göre özellikle fonksiyonduk yönünden daha etkin olduğu kararına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY Total knee arthroplasty is a widely used orthopedic tecnique to relieve pain, cor rect deformities, and increase mobility with debilitating arthritis of weight - bearing joints. The relief of pain and correction of the deformity are dependent upon design of prosthesis and the operative techinique of the surgeon; the improvement of the motion is dependent upon the rehabilitation program. Although the importance of physiotherapy program following total knee arthrop lasty, new rehabilitation techique has began to develop as improve design of prosthesis. Over the past decade continuous passive motion (CPM) has found increasing popularity in the management of patients undergoing total knee arthroplasty. Continuous passive motion (CPM), is applied by a mechanical device that is preprogrammed to move a joint continually and passively through a controlled and tolerable range of motion. Studies of CPM used in the rehabilitation of patients following total knee arthroplasty, disagree on its efficacy. Some have claimed that use of CPM is enough for treatment following total knee artroplasty, but some researchers have believed that CPM is a new method in cor- porating conventional physiotherapy regime as part of the postoperative rehabilitation programme. The objective of this study was to determine whether patients undergoing total knee arthroplasty benefit from having CPM incorporated into their conventional physiotherapy regime and to establish whether further resource allocation to one of two groups. Preoperatively 44 patients randomly allocated to one of two groups. Between February 1988 - October 1991, that 48 total knee arthroplasty were implanted in 44 pa tients at Hacettepe University Orthopedics and Traumatology Department were included in this study. Two mixed groups of patients with rheumatoid arthritis and osteoartritis were compared. 23 patients, representing 26 cases as CPM group, and 21 patients repre senting 22 cases as control group performed a standardised exercise programme and one group also spent 4-6 hours each day on a CPM machine. The results showed that CPM significantly decreased oedema - effusion and84 increased functional scoring but CPM did not improve knee range - of movement and decreased pain. CPM treated knees appeared to be generaly weaker as revealed by more extansor lags and flexor thightness at discharge from the hospital. These result suggest that the use of CPM, as applied in this study, does not significantly alter the postoperati ve course or range of motion on discharge. However, this study has shown that a regime incorporating CPM, will produce an overall improvement in the speed and quality of re covery in total knee arthroplasty patients.