Yetkinlik bazlı performans değerlendirme ile iş görenin çalışma memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi: Multinet Up uygulaması
Research of the relationship between the competence based performance evaluation and the employee saticfaction: Multinet Up case study
  1. Tez No: 676902
  2. Yazar: AYŞE SELEN KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN OĞUZ BAKKALBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada; yetkinlik bazlı performans değerlendirmesinin çalışanlar üzerindeki motivasyon açısından etkileri, iş gören memnuniyeti ile yetkinlik bazlı performans değerlendirmesi arasındaki ilişkinin durumu ve bu iki değişkenin alt boyutlar arasındaki ilişki düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma evrenini, İstanbul ilindeki hizmet sektöründe çalışanlar; örneklemini ise yeni nesil finansal teknoloji ve hizmet şirketi olan“Multinet Up”firma çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve Reşitoğlu (2011) tarafından Minnesota İş Doyum Ölçeği ve İş Betimlemesi Ölçeği incelenerek hazırlanan Çalışan Memnuniyet ve Yetkinlik Bazlı Performans Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistikî analizleri SPSS yardımıyla yapılmıştır. Araştırmada anketin ana boyutlarının ve alt boyutlarının güvenirlilik analizi için Cronbach's Alpha analizi, normal dağılım varsayımına uyup uymadığı çarpıklık ve basıklık katsayılarına bakarak belirlenmiştir. Ölçek yapılarına doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Araştırmanın hipotezleri parametrik test yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to determine the effects of competency-based performance evaluation on motivation on employees, the state of the relationship between employee satisfaction and competency-based performance evaluation and the level of relationship between these two variables sub-dimensions. The research universe is based on those working in the service sector in Istanbul; The sample is made up of employees of the new generation financial technology and service company“Multinet Up”. Personal Information Form developed by the researcher and Employee Satisfaction and Competency Based Performance Evaluation Scale prepared by Reşitoğlu (2011) by examining Minnesota Satisfaction Questionnaire and Job Descriptive Index were used as data collection tools in the study. Statistical analysis of the obtained data was made with the help of SPSS. In the study, Cronbach's Alpha analysis for the reliability analysis of the main dimensions and sub-dimensions of the questionnaire was determined by looking at the coefficients of skewness and kurtosis whether it complied with the normal distribution assumption or not. Confirmatory factor analyses were performed on the scale structures. The hypotheses of the research were evaluated using parametric test methods.