Örgüt iklimi ile çalışanların memnuniyeti arasındaki ilişki: English Home örneği
Impact of organisational climate on employee satisfaction: English Home company
- Tez No: 676900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN OĞUZ BAKKALBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada; hizmet sektöründeki işgören memnuniyeti ile örgüt iklimi bağlantısının analizi ve bu iki yapının birbirlerini etkileme düzeyinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Çalışma çerçevesini, Türkiye çapında perakende sektörü işgörenlerı oluşturmaktadır. Çalışma örneklemine ise; kolayda örnekleme ile belirlenen ev tekstili perakende sektöründe faaliyet gösteren“English Home”şirketi işgörenlerı katılmıştır. Data toplama methodu olarak ; Erken (2013) tarafından kullanılan Işgören Memnuniyeti Ölçeği ve Litwin ve Stringer (1978) tarafından geliştirilip Türkçe'ye uyarlanan ve benzer çalışmalarda kullanılan Örgüt İklimi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizleri İstatistiki program yardımıyla yapılmıştır. Çalışmada ölçeklerin ve alt boyutların güvenirlilik analizi için Cronbach's Alpha analizi, normallik testi için Kolmogorov-Smirnov testi, hipotez sınamalarında ise Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve bağımsız gruplarda T-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this thesis, we try to determine the connection between employee satisfaction in the service sector and organizational climate and its level between these two variables' subdimensions. The population of the study consists of the retail company English Home in Turkey which is used by convenience sampling. As a data collection tool in the research; Employee Satisfaction Scale developed by Erken (2013) and Organizational Climate Scale developed by Litwin and Stringer (1978) and used in similar studies were used. Statistical analyzes of gathered data were carried out by SPSS program.In order to carry out the reliability analysis of scales and sub-dimensions, Cronbach's Alpha was used. Kolmogorov-Smirnov test for normality test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and T-test for independent groups were used for hypothesis testing.