Investigating the impact of nutrition education given to parents on adolescent swimmers' consumption habits and nutrition knowledge
Ebeveynlere verilen sporcu beslenmesi eğitiminin adölesan yüzücülerin beslenme bilgi düzeylerine ve tüketim alışkanlıklarına olan etkisinin araştırılması
- Tez No: 676916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KAYA CEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Adölesan sporcular için sağlıklı beslenme, hem ideal büyümeye ve gelişmeye hem de optimum performansa ulaşmak için önemlidir. Adölesanın beslenmesi genellikle ebeveynlerin sorumluluğunda olduğundan, ebeveynlerin çocuklarına sundukları sağlıklı beslenme planı hem büyüme, hem performans hem de sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması açısından önemlidir. Bu durum, ebeveynlerin yüksek düzeyde beslenme bilgisine sahip olması ile başarılabilir. Bu çalışmanın amacı ebeveynlere verilen sağlıklı beslenme eğitiminin adölesan sporcuların beslenme bilgi düzeyine ve tüketim alışkanlıklarına olan etkisini değerlendirmektir. Çalışma, Galatasaray Spor Kulübü yüzme şubesinde, 60 gönüllü sporcu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın başında sporculara demografik bilgi formu, tüketim sıklığı ve sporculara yönelik beslenme bilgisi ölçme anketi uygulanmıştır. Verilerin toplanmasının hemen ardından sporcunun ebeveynlerine sağlıklı beslenme eğitimi verilmiştir. Eğitimden altı hafta sonra sporculara anketler tekrar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthy nutrition for adolescent athletes is important for both achieving ideal growth and optimum performance. As nutrition of the adolescence is usually the responsibility of their parents, the healthy nutrition program provided by the parents to their child is important for both growth, performance, and also to gain healthy consumption habits. This can be achieved if the parents have a high level of nutritional knowledge. This study aimed to evaluate the effects of sports nutrition education given to parents on the nutritional knowledge and consumption habits of adolescent athletes. The study was carried out in the swimming department of Galatasaray Sports Club with 60 volunteered athletes. At the beginning of the study, demographic information form, food frequency, and nutritional knowledge questionnaire for athletes were applied to the athletes. Immediately after data collection, nutrition education was given to the athlete's parents. Six weeks after education, questionnaires were applied to the athletes again.