Etik liderliğin yöneticiye güvene ve örgütsel bağlılığa etkisi üzerine ampirik bir çalışma
Ethical leadership and organizational commitment impact of trust managers and an investigation
- Tez No: 408568
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Başarıya ulaşmak uzun bir süreçtir ve bu süreç örgütler açısından uzun olmasının yanında karmaşık bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni örgüt bünyesindeki çalışanların aynı hedefe odaklanmalarını sağlamanın zorluğunun yanında işgörenlerin tamamından maksimum performans alınmasının güç olmasıdır. Örgütün başarıya ulaşması yani hedeflerini gerçekleştirmesi adına öncelikle çalışanların örgüte karşı bağlılıklarının olması gerekmektedir. Bireylerin bir kişiye ya da kuruma karşı bağlılık hissi duymasının gerçekleşmesi adına en önemli faktör güven duygusudur. Üyesi olduğu örgüte karşı güven duymayan bir bireyin örgütsel bağlılığının oluşması oldukça güçtür. Çünkü insan sahip olduğu yapı gereği etkileşim içinde olduğu bireylerin yanında içinde yer aldığı kurumlara karşı da güven duyma gereksinimi hisseder. Güven hissi, birçok insan için en önemli his olarak nitelendirilmektedir ve ancak güven duygusu aracılığıyla örgütsel bir bağlılıktan söz edilebilecektir. Bu çalışmanın amacı, örgütsel bağlılığın oluşmasında etik liderlerin etkilerinin belirlenmesidir. Bununla birlikte oluşan örgütsel bağlılığın süreklilik kazanabilmesi adına etik liderlerin ne düzeyde rollerinin bulunduğunun açıklanması çalışmanın amaçları arasında yer almaktadır. Bu kapsamda yapılan literatür taramasının ardından farklı firmalarda çalışan bireylere araştırma uygulanmıştır. Araştırma; İstanbul, Bolu ve Kocaeli şehirlerinde yer alan 27 adet firmaya uygulanmıştır. Bu firmaların faaliyet gösterdiği sektörler; bankacılık, sağlık, gıda, sanayi, otelcilik, danışmanlık, havacılık, inşaat, mağazacılık, GSM, eğitim, otomotiv, basın ve kamu sektörleridir. 693 kişinin katılımının sağlandığı araştırmaya katılan bireylerin yüzde 70'i personel mümessili, yüzde 20'si ise orta düzey yöneticilerden oluşmaktadır. Diğer pozisyonlar ise; üst düzey yönetici, iş ortağı veya patron, doktor ve diğer pozisyonlar olarak ortaya çıkmıştır ve toplamda yüzde 9'luk bir oran söz konusudur. Araştırmaya katılan bireylerin sorulan sorulara samimi yanıtlar verdiklerinin kabul edilmesi bir sınırlılıktır. Aynı şekilde araştırmanın üç ilde bulunan işletmeleri kapsıyor olması bir başka sınırlılık olarak ifade edilebilir. Araştırma sonucunda elde edilen regresyon analizi bulguları, etik liderliğin yöneticiye güveni pozitif yönde etkilediği sonucunu ortaya koymuştur. Regresyon analizi bulgularının ortaya koyduğu bir diğer sonuç ise etik liderliğin örgütsel bağlılığı da pozitif yönde etkilediğidir. Yapılan literatür taraması ve araştırma sonrasında bulunan sonuçlar etik liderliğin yöneticiye güvene ve örgütsel bağlılığa yönelik direkt etkilerinin varlığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
To meet with success is a long process and especially fort he cooperations to meet with the success has a rocky road and it takes long time. Because, in the organisations, it is hard to meet the workers in the same target and to have the maximum performance of the manpower. To have a success and to meet a goal in the organisation, the staff should be involved to their work. The trust and the confidence are the most important senses to have the workers' loyalty. Because if the worker does not trust to his/her working place, he/she may never have a devotion. The human needs to trust to the people and the processes because of its natural disposition. The sense of security is one of the most important sense for most of the people and the loyalty can only be possible by the trust to the organisation. The goal of this study is to show the effects of ethic leadership to the trust of the organisation. Also the other goal of the study to release the effects of ethic leadership on the staff's loyalty. The roles of ethic leadership for workers' loyalty is be survayed in this study. The survey is applied on 27 coorperations in İstanbul, Bolu and Kocaeli. The sectors were banking and finance, health, automative, pres, industry, tourism, construction, GSM, education, Nutrition and law and order. The 70 percent of the 693 workers were staff and the 20 percent were administrative minister. The 9 percent of workers were CEOs, doctors or copartners. The study contains litarature survey about the sense of security in the organisations and an investigation has been applied to the workers of various organisations. The restraints of the survey are the sincerity of workers and the cities of them. After the survey of the study, the importance of the leaders have been understood one more time about the loyalty of workers in the corporations. The study is based on to strike to the ethic leadershipment's affects on having the trust in the company. The regression analysis of the study shows that the leadership has a direct effect on the organisational reliance. The other issue of the regression analyse is the the ethic leadership directly effects on the loyalty of the workers.