Davranışsal finansın finansal piyasalar üzerine etkisi: BİST gıda sektörü üzerine bir uygulama
The impact of behavioral finance on financial markets: An application on the BIST food sector
  1. Tez No: 676917
  2. Yazar: ARZU BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Klasik İktisadı gölgede bırakacak günümüzde de oldukça gelişme gösteren davranışsal finansı açıklamaya çalışır. Yatırımcıların kararları üzerinde etkili olan davranışların piyasadaki önemi ve etkisi konusu ele alınmıştır. Anomali kavramı ile karar mekanizmalarının aldıkları kararlarda etkili olan nedenlerden bir kısmı açıklanmış ve son olarak BİST üzerinden alınan verilerle BİST GIDA (XGIDA) Sektörü üzerinde davranışsal finansın etkisi ve anomali kavramının piyasaya etkisi araştırılmıştır. Haftanın günleri anomalisi konusu analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, behavioral finance, which will overshadow classical economics, has been tried to be explained. The importance and impact of the behaviors that affect the decisions of the investors in the market were discussed. With the concept of anomaly, some of the reasons that affect the decisions taken by decision mechanisms were explained and finally, the effect of behavioral finance on the BIST FOOD (XGIDA) sector and the effect of the concept of anomaly on the market was investigated with the data obtained through BIST. The days of the week have been interpreted by analyzing the subject of the anomaly.