Özel gereksinimli çocukların ebeveynlerinin tükenmişlik sendromu ve psikolojik dayanıklılığı
Burnout syndrome and psychological endurance of parents of children with special needs
  1. Tez No: 676931
  2. Yazar: MERVE GÖKALP ALİOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışması, özel gereksinimli çocukların ebeveynlerinin tükenmişlik düzeyleri ile psikolojik dayanıklılıklarının tespiti amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen İstanbul ilindeki 38'i erkek 194'ü kadın olmak üzere 232 özel gereksinimli çocuklu ebeveynlerden oluşmaktadır. Elde edilen sonuçlarda, duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve kişisel başarıda azalma ile psikolojik dayanıklılık ve alt boyutlardan alınan puanlar arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edildi. Araştırmada, duygusal tükenme ile cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve çocuk sayısı arasında anlamlı bir farklılık olduğu; cinsiyet ile duyarsızlaşma arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edildi. Son olarak, psikolojik dayanıklılığın alt boyutlarından olan kendilik algısı ile çocuk sayısı arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to determine the burnout levels and psychological resilience of parents of children with special needs. The sample group of the study consists of 232 parents with children with special needs, 38 males and 194 females in Istanbul, which were selected by convenience sampling method. In the results obtained, it was found that there was a significant relationship between emotional exhaustion, depersonalization, and decreased personal accomplishment, and scores from psychological resilience and sub-dimensions. In the study, it was found that there is a significant difference between emotional exhaustion and gender, education level, income level and number of children; It was found that there is a significant difference between gender and depersonalization. Finally, a significant difference was found between self-perception, which is one of the sub-dimensions of psychological resilience, and the number of children.