Yeni tip tetrakis-[4-(1-(piridin-4-IL) etoksil)] sübstitüsyonlu ftalosiyanin komplekslerinin sentezi ve spektrofotometrik karakterizasyonu
Novel tetrakis- [4- (1- (pyridin-4-IL) ethoxyl)] substituted phthalocyanines : Synthesis and spectrophotometric characterization
- Tez No: 676938
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ftalosiyaninler 18 π elektron sistemine sahip çekirdek döngüsünde azot atomu bulunduran makrosiklik yapılı bileşiklerdir. Düzlemsel yapılı makromoleküllerdir ve konjuge π elektronları simetrik olarak dağılmıştır. Bu özelliklerinden dolayı aromatik bileşikler olarak bilinirler. Ftalosiyaninlerin çok çeşitli türleri bulunmaktadır. Yapıya katılan metal iyonu ve sübstitüentler ftalosiyaninlere farklı fiziksel ve kimyasal özellikler kazandırırlar. Ortaya çıkan bu çeşitli özellikler sayesinde kullanım alanları da genişlemektedir. Öyle ki, günümüzde ftalosiyaninler; sensör yapımında, optik malzemelerde, boya tabanlı güneş pillerinde, bazı kimyasal tepkimelerde katalizör olarak, kanser tedavisi için kullanılan fotodinamik terapi yönteminde ve daha birçok önemli uygulamada kullanım alanı bulmuşlardır. Yapılan bu çalışmada, ilk olarak başlangıç maddesi tetrakis-[4-(1-(piridin-4-il) etoksi)] ftalonitril bileşiği sentezlenmiştir. Devamında, bazı kimyasal reaksiyonlarda katalizör olarak kullanılmaları amaçlanan sırasıyla çinko (Zn), kobalt (Co) ve demir (Fe) metali içeren ftalosiyanin bileşikleri sentezlenmiştir. Elde edilen ürünlerin karakterizasyonları FT-IR, UV-vis, 1H NMR, COSY-NMR ve MALDI-TOF gibi spektroskopik yöntemler ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines are macrocyclic compounds with 18 π electron system and nitrogen atoms in the nucleus cycle. They are planar macromolecules and their conjugated π electrons are symmetrically distributed. Because of these properties, they are known as aromatic compounds. There are many different types of phthalocyanines. Metal ions and substituents added to the structure give phthalocyanines different physical and chemical properties. Thanks to these various features, the usage areas are expanding. So much so that today phthalocyanines find an area of usage in sensor manufacturing, optical materials, dye-based solar cells, as a catalyst in some chemical reactions, photodynamic therapy method used for cancer treatment and many other important applications. In this study, firstly the starting material tetrakis- [4- (1- (pyridin-4-yl) ethoxy)] phthalonitrile compound was synthesized. Subsequently, phthalocyanine compounds containing zinc (Zn), cobalt (Co) and iron (Fe) metal, which are intended to be used as catalysts in some chemical reactions, were synthesized. Characterization of the products obtained was made by spectroscopic methods such as FT-IR, UV-vis, 1H NMR, COSY-NMR and MALDI-TOF.